PREMIER LEAGUE

Φούλαμ - Τσέλσι 0-2: Πρώτο διπλό στην Premier League με το παρθενικό γκολ του Μούντρικ

Ο Μιχάιλο Μούντρικ πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ με την Τσέλσι
Ο Μιχάιλο Μούντρικ πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ με την Τσέλσι @ 2023 KIN CHEUNG / AP IMAGES

Η Τσέλσι πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στην Premier League, επικρατώντας της Φούλαμ 2-0 στο Κρέιβεν Κότατζ. Ο Μούντρικ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τους μπλε στο 18' και ένα λεπτό μετά ο Μπρόγια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Τσέλσι είχε να κερδίσει στην Premier League από τις 25 Αυγούστου και την εντός έδρας νίκη κόντρα στη Λούτον με 3-0 και πανηγύρισε έτσι το πρώτο διπλό στο πρωτάθλημα στο Κρέιβεν Κότατζ, επικρατώντας της Φούλαμ 2-0.

Η ομάδα του Μαουρίσιο Ποτσετίνο μπήκε φουριόζα στο ματς και βρήκε δύο γκολ σε δύο λεπτά. Ο Μούντρικ άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τους μπλε μετά από δέκα μήνες παρουσίας του στην ομάδα. Ένα λεπτό μετά ο Μπρόγια ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 2-0.

Η Φούλαμ προσπάθησε να αντιδράσει και είχε κάποιες καλές φάσεις, όμως ο Σάντσες ήταν εκεί όταν χρειάστηκε. Οι μπλε έχασαν μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ με τον Μάατσεν στο 63ο λεπτό, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ο Λενό σταμάτησε από κοντά τον Έντσο Φερνάντες που πήρε το ριμπάουντ.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Άστον Βίλα - Μπράιτον 6-1 (14' 21' 65' Γουότκινς, 26' αυτ. Εστουπινάν, 85' Ράμσεϊ, 90+7' Λουίζ / 50' Φάτι)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 0-1 (25' Άντερσεν)
  • Νιούκαστλ - Μπέρνλι 1-0 (14' Αλμιρόν)
  • Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (13' αυτ. Ρούμπεν Ντίας)
  • Μπόρνμουθ - Άρσεναλ 0-3 (17' Σακά, 44' πεν. Έντεγκααρντ, 53' πεν. Χάβερτς)
  • Γουέστ Χαμ - Σέφιλντ 2-0 (24' Μπόουεν, 37' Σούτσεκ)
  • Έβερτον - Λούτον 1-2 (41' Κάλβερτ-Λιούιν / 24' Λόκιερ, 32' Μόρις)
  • Τότεναμ - Λίβερπουλ 2-1 (36' Σον, 90+6' αυτ. Μάτιπ / 45+4' Χάκπο)
  • Νότιγχαμ - Μπρέντφορντ 1-1 (65' Ντομίνγκες / 58' Νέργκαρντ)
  • Φούλαμ - Τσέλσι 0-2 (18' Μούντρικ, 19' Μπρόγια)