PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Μπρέντφορντ 1-1: Ο Ντομίνγκες κράτησε όρθια την Φόρεστ των 10 παικτών

PRINT SCREEN

Η Μπρέντφορντ προηγήθηκε στο "Σίτι Γκράουντ" στο 58ο λεπτό έχοντας παίκτη περισσότερο στο χορτάρι όμως η Νότιγχαμ δεν πέταξε λευκή πετσέτα και απάντησε, για να κερδίσει τον βαθμό της ισοπαλίας που την κράτησε πάνω από την αντίπαλό της.

Η Νότιγχαμ παρατάχτηκε στο "Σίτι Γκράουντ" έχοντας να επιδείξει μόλις μία νίκη (εκτός με την Τσέλσι) στα πέντε τελευταία παιχνίδια της στην Premier League και η Μπρέντφορντ χωρίς να έχει πανηγυρίσει τρίποντο στα τέσσερα προηγούμενα για το πρωτάθλημα, με τη μεταξύ τους κόντρα να βρίσκει τις δύο ομάδες προσεκτικές, μαζεμένες και συντηρητικές και την ισοπαλία να έρχεται μοιραία στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Είχε μάλιστα σκορ, με τους Λονδρέζους να προηγούονται στο 58' με κεφαλιά του Νέργκαρντ και τους ρεντς να απαντούν στο 65' με τον Ντομίνγκες, με το τελικό 1-1 να βρίσκει πιο ευχαριστημένους τους γηπεδούχους από τη στιγμή που υποχρεώθηκαν να παίξουν με 10 παίκτες από το 56ο λεπτό λόγω αποβολης του Νιακατέ.

Το ματς

Η Νότιγχαμ Φόρεστ μπήκε φουριόζα στα πρώτα λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε κάποια καθαρή ευκαιρία την επιθετική διάθεσή της, με την Μπρέντφορντ να ισορροπεί και το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει απογοητευμένους τους προπονητές αλλά πολύ περισσότερο τον κόσμο των δύο ομάδων.

Μάρτυράς τους τα φτωχά στατιστικά, με τους ρεντς και τις μέλισσες να έχουν αμφότεροι από 3 τελικές προσπάθειες (0-1 εντός εστίας) και το ματς στο "Σίτι Γκράουντ" να γίνεται πλέον εκείνο με τις λιγότερες τελικές στο πρώτο μέρος στη φετινή Premier League.

Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση διαφοροποιήθηκε και σε αυτό έπαιξε κομβικό ρόλο η φάση του 56ου λεπτού, με τον Νιακατέ να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη για φάουλ στον Γουίσα και να αποβάλλεται, με την Μπρέντφορντ να εκμεταλλεύεται το αριθμητικό της αβαντάζ με το... καλημέρα, αφού με την εκτέλεση του φάουλ από τον Γένσεν στο 58', πετάχτηκε ο Νέργκαρντ και έκανε με κεφαλιά το 1-0.

Στο 60ο λεπτό ο Στιβ Κούπερ έκανε τις πρώτες κινήσεις του από τον πάγκο, με τους Τόφολο και Γκιμπς-Γουάιτ να παίρνουν τη θέση των Χάντσον-Οντόι και Ελάνγκα και αυτές έπιασαν τόπο, με τον Τόφολο να βγάζει ωραία σέντρα από τα αριστερά στο 65' και τον Ντομίνγκες να νικάει τον Τέρνερ με εκπληκτική κεφαλιά.

Το γκολ αυτό ήταν η μοναδική προσπάθεια της Νότιγχαμ στο δεύτερο μέρος που βρήκε στόχο και μόλις μία από τις 3 που έκανε σε αυτό το διάστημα, με τους Λονδρέζους από την πλευρά τους να έχουν κατοχή κοντά στο 70% και διψήφιο αριθμό τελικών (13, 4 εντός εστίας) αλλά να μην μπορούν να βρουν δίχτυα, με αποτέλεσμα να συμφιλιωθούν με την ιδέα της ισοπαλίας και να μείνουν έναν βαθμό πίσω από την αντίπαλό τους.

• ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Τέρνερ, Οριέ, Μπολί, Μουρίγιο, Νιακατέ, Σανγκαρέ (77' Κουγιατέ), Μανγκαλά, Ντομίνγκες (81' Οριγκί), Ελάνγκα (61' Γκιμπς-Γουάιτ), Αβονίγι (81' Γουντ), Χάντσον-Οντόι (60' Τόφολο)
  • ΜΠΡΕΝΤΦΟΡΝΤ: Φλέκεν, Άγερ (90' Ράσμουσεν), Κόλινς, Πίνοκ, Χίκεϊ (69' Γκόντος), Γένσεν (69' Ονιέκα), Νόργκαρντ, Γιάνελτ (90' Ολακίγκμπε), Εμπεουμό, Γουίσα, Λιούις-Πότερ (75' Μοπέ)

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Άστον Βίλα - Μπράιτον 6-1 (14' 21' 65' Γουότκινς, 26' αυτ. Εστουπινάν, 85' Ράμσεϊ, 90+7' Λουίζ / 50' Φάτι)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Κρίσταλ Πάλας 0-1 (25' Άντερσεν)
  • Νιούκαστλ - Μπέρνλι 1-0 (14' Αλμιρόν)
  • Γουλβς - Μάντσεστερ Σίτι 1-0 (13' αυτ. Ρούμπεν Ντίας)
  • Μπόρνμουθ - Άρσεναλ 0-3 (17' Σακά, 44' πεν. Έντεγκααρντ, 53' πεν. Χάβερτς)
  • Γουέστ Χαμ - Σέφιλντ 2-0 (24' Μπόουεν, 37' Σούτσεκ)
  • Έβερτον - Λούτον 1-2 (41' Κάλβερτ-Λιούιν / 24' Λόκιερ, 32' Μόρις)
  • Τότεναμ - Λίβερπουλ 2-1 (36' Σον, 90+6' αυτ. Μάτιπ / 45+4' Χάκπο)
  • Νότιγχαμ - Μπρέντφορντ 1-1 (65' Ντομίνγκες / 58' Νέργκαρντ)