SERIE A

Φιορεντίνα - Λάτσιο 2-1: Πήραν το ντέρμπι με ανατροπή οι βιόλα

Ο Μποναβεντούρα πανηγυρίζει γκολ για τη Φιορεντίνα
Ο Μποναβεντούρα πανηγυρίζει γκολ για τη Φιορεντίνα AP PHOTO/DARKO VOJINOVIC

Η Φιορεντίνα επικράτησε 2-1 της Λάτσιο με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε το ντέρμπι της έβδομης θέσης με τον Μποναβεντούρα να σκοράρει το νικητήριο γκολ των βιόλα.

Η Φιορεντίνα στο ντέρμπι της έβδομης θέσης επικράτησε της Λάτσιο με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή στο σκορ καθώς οι βιόλα βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 45' αλλά με δύο γκολ στο δεύτερο μέρος επικράτησαν και προσπέρασαν τους "λατσιάλι" στον βαθμολογικό πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με ένα γκολ από τον Λουίς Αλμπέρτο στο 45λεπτο του πρώτου μέρους. Οι παίκτες της Λάτσιο κυκλοφόρησαν υπέροχα τη μπάλα, άλλαξαν αρκετές πάσες, έφυγαν στην αντεπίθεση με τον Αλμπέρτο τελικό αποδέκτη της μπάλας ο οποίος πάτησε περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 61' του αγώνα όταν ο Καγιόντε έκλεψε τη μπάλα κάτω από το κέντρο, έδωσε τη μπάλα αριστερά και έκανε κίνηση προς την επίθεση. Ο ίδιος βρέθηκε στην περιοχή και ήταν εκεί σε σέντρα από τα αριστερά ώστε να κάνει το κοντρόλ και το σουτ για το 1-1 στην αναμέτρηση.

Η Φιορεντίνα κέρδισε πέναλτι στο 65' σε τράβηγμα μέσα στην περιοχή με τον Γκονσάλες να αναλαμβάνει την εκτέλεση του στο 66' αλλά έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι και το 1-1 ανάμεσα στις δύο ομάδες παρέμεινε.

Τρία λεπτά αργότερα όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ της ανατροπής. Σε σουτ εκτός περιοχής ο Προβεντέλ έδιωξε τη μπάλα αλλά όχι μακριά με τον Μποναβεντούρα από το ύψος της μικρής περιοχής με νέο πλασέ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ: Τερατσιάνο, Μπιράγκι, Μιλένκοβιτς, Ρανιέρι, Καγιόντε, Μποναβεντούρα, Αρτούρ (90' Μαξίμ Λόπεζ), Σοτίλ (85' Μαντραγκόρα), Μπελτράν, Γκονσάλες, Μπελότι (90' Ενζολά).

ΛΑΤΣΙΟ: Προβεντέλ, Ρομανιόλι, Καζάλε, Μάρουσιτς (46' Χισάι), Γκεντουζί, Αλμπέρτο, Ίσακσεν (46' Τζακάνι), Λάτσαρι, Κατάλντι (62' Βεσίνο), Άντερσον (78' Πέδρο), Ιμόμπιλε (78' Καστεγιάνος).

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής

• Μπολόνια - Βερόνα 2-0 (27΄ Φαμπιάν, 65' Φρόιλερ)
  • Σασουόλο - Έμπολι 2-3 (77' Φεράρι, 54' Πιναμόντι / 11' Λουπέρτο, 64' Νιάνγκ, 90+4' Μπαστόνι)
  • Σαλερνιτάνα - Μόντσα 0-2 (76' Μαλντίνι, 83' Πεσίνα)
  • Τζένοα - Ουντινέζε 2-0 (36' Ρετεγκί, 40' Μπάνι)
  • Γιουβέντους - Φροζινόνε 3-2 (3', 32' Βλάχοβιτς, 90+4' Ρουγκάνι / 14' Κεντίρα, 27' Μπρεσανίνι)
  • Κάλιαρι - Νάπολι 1-1 (90+6' Ζϊτο / 66' Όσιμεν)
  • Λέτσε - Ίντερ 0-4 (15', 56' Μαρτίνες, 54' Φρατέζι, 67' Ντε Φράι)
  • Μίλαν - Αταλάντα 1-1 (3' Ραφαέλ Λεάο/42' Κοπμάινερς)
  • Ρόμα - Τορίνο 3-2 (42', 57', 69' Ντιμπάλα/44' Ζαπάτα, 88' Χάισεν (αυτ.)
  • Φιορεντίνα - Λάτσιο 2-1 (61' Καγιόντε, 69' Μποναβεντούρα/45' Αλμπέρτο)