Φέλιξ Μπριχ: Ρήξη χιαστού και τέλος η σεζόν για τον διαιτητή του περσινού τελικού του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Φέλιξ Μπριχ
Ο Φέλιξ Μπριχ © 2021 JUSTIN TALLIS/AP IMAGES

Πρόωρο τέλος στην αγωνιστική περίοδο 2023/2024 για τον Φέλιξ Μπριχ, καθώς ο 48χρονος διαιτητής υπέστη ρήξη χιαστού σε αγώνα ορόσημο για το πρωτάθλημα της Γερμανίας.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε το προσωπικό ρεκόρ σε αγώνες που έχει διατητεύσει στην Bundesliga ο Φέλιξ Μπριχ, αφού ο 48χρονος γιατρός στο επάγγελμα, υπέστη ρήξη χιαστού πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου στο 344ο ματς του, ισοφαρίζοντας το επίτευγμα του Βόλφγκανκ Σταρκ από τον Μάιο του 2017.

"Είναι αυτό που είναι. Αυτή είναι η ζωή. Τώρα στέκομαι εδώ και έχω το ρεκόρ. Είμαι χαρούμενος και γι' αυτό. Από την άλλη, είμαι επίσης πεσμένος", δήλωσε ο Μπριχ μετά το τέλος του αγώνα της Άιντραχτ Φρανκφούρτης με τη Στουτγάρδη.

Θυμίζουμε ότι ο Γερμανός διαιτητής έχει σφυρίξει τρεις αγώνες για τη Stoiximan Super League, 2 για τα Playoffs του πρωταθλήματος, καθώς, επίσης και τον περσινό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ, στον οποίον οι "κιτρινόμαυροι" επικράτησαν με 2-0 κατακτώντας το νταμπλ.