BUNDESLIGA

Άιντραχτ - Στουτγκάρδη 1-2: Γκέλα στην Φρανκφούρτη πριν από τον ΠΑΟΚ

Ο Ζουνιόρ Ντινά Εμπίμπ της Άιντραχτ σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με την Ντάρμστατ για την Bundesliga 2023-2024, Φρανκφούρτη | Κυριακή 20 Αυγούστου 2023 © 2023/MICHAEL PROBST/AP IMAGES

Η Άιντραχτ ηττήθηκε από τη Στουτγκάρδη στη Φρανκφούρτη πριν υποδεχθεί τον ΠΑΟΚ για τον "τελικό" του ομίλου τους στο Europa Conference League.

Η Στουτγκάρδη πέρασε σαν σίφουνας από τη Φρανκφούρτη και επικράτησε της Άιντραχτ με 2-1 για τη 12η αγωνιστική της Bundesliga, πριν ταξιδέψει στην ίδια πόλη ο ΠΑΟΚ για τον "τελικό" του ομίλου του Europa Conference League.

Οι Σουηβοί ήταν καταγιστικοί κυριολεκτικά από το 1ο λεπτό, με τον Ντενίζ Ουντάβ να ανοίγει το σκορ. Αν και ο Σερού Γκιρασί άρχισε από τον πάγκο τον αγώνα, ο Ουντάβ αποδείχθηκε άξιος αντικαταστάτης του, αφού πέτυχε γκολ και στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, ανακτώντας το προβάδισμα που είχε χαθεί από το αυτογκόλ του Γουαλντεμάρ Άντον στο 26'.

Η ομάδα του Ζεμπάστιαν Χένες δημιουργούσε διαρκώς καλές ευκαιρίες, εκείνη του Ντίνο Τόπμελερ βρέθηκε σε κακή μέρα και δεν μπορούσε να πλησιάσει την εστία του Αλεξάντερ Νίμπελ κι αν υπήρχε επόμενο γκολ, αυτό θα ήταν για τη Στουτγκάρδη. Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν στην 3η θέση και τους γηπεδούχους να περιμένουν τον "δικέφαλο".

• Η σύνθεση της Άιντραχτ: Τραπ, Μπούτα (80' Άαρονσον), Τούτα, Πάτσο, Μαξ (55' Ενκουνκού), Ντινά Εμπίμπ, Σκιρί, Λάρσον, Κνάουφ (70' Γκέτσε), Σαϊμπί, Μαρμούς (80' Ενγκανκάμ)

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Κολωνία - Μπάγερν 0-1 (20' Κέιν)
  • Ντόρτμουντ - Γκλάντμπαχ 4-2 (30' Ζάμπιτσερ, 32' Φίλκρουγκ, 45' Μπάινοου Γκίτενς, 90+7' Μάλεν / 13' Ράιτς, 28' Κονέ)
  • Φράιμπουργκ - Ντάρμστατ 1-1 (35' Χέλερ / 18' Χόνσακ)
  • Ουνιόν - Άουγκσμπουργκ 1-1 (88' Φόλαντ / 39' πέν. Ντεμίροβιτς)
  • Βόλφσμπουργκ - Λειψία 2-1 (9' Βιντ, 66' Ροζέριο / 52' Πόουλσεν)
  • Βέρντερ - Λεβερκούζεν 0-3 (9' αυτ. Ντεμάν, 42' Φρίμπονγκ, 76' Γκριμάλντο)
  • Άιντραχτ - Στουτγκάρδη 1-2 (26' αυτ. Άντον / 1', 45+1' Ουντάβ)
  • Χάιντενχαϊμ - Μπόχουμ 0-0
  • Χόφενχαϊμ - Μάιντς 1-1 (48' Σκοβ / 39' Ρίχτερ)