ΚΥΠΡΟΣ

Ευρωπαία Ομόνοια, διέλυσε την "Κυρία"

ζλογκαρ

Άλλη είχε το όνομα, όμως άλλη τη... χάρη στο "ΓΣΠ", όπου η Ομόνοια διέσυρε την ευρωπαία Ανόρθωση με 4-0. Τα γκολ των γηπεδούχων οι Ζλόγκαρ (23', 51'), Καφού (36') και Οκκάς (41')

Τι κι αν έχει κάνει την Ευρώπη να παραμιλάει με τις εμφανίσεις της στο Τσάμπιονς Λιγκ; Η Ομόνοια διέσυρε με 4-0 την Ανόρθωση στο "ΓΣΠ" και έκανε την ήττα από το ΑΠΟΕΛ να ξεχαστεί άμεσα. Το σκορ μάλιστα στον αγώνα, θα μπορούσε να έχει πάρει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις, αν ο Άριαν Μπεκιάι, δεν έσωζε την εστία του σε αρκετές περιπτώσεις.
Ο αγώνας, θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ισορροπημένος μέχρι το πρώτο 20λεπτό. Από εκεί και πέρα όμως και με τον Ζλόγκαρ να ανοίγει το σκορ στο 23', η ομάδα του Τιμούρ Κετσμπάγια κατέρρευσε. Ένα λάθος του Δέλλα στο 36' έδωσε την ευκαιρία στον Καφού να μπει στην περιοχή των φιλοξενούμενων και με όμορφο πλασέ να νικήσει τον Μπεκιάι, για το 2-0.

Η καταιγιστική Ομόνοια κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 3-0, χάρις σε εξαιρετικό πλασέ του Γιάννη Οκκά, ο οποίος "κρέμασε" στο 41' τον Μπεκιάι για το 3-0. Όμως και στο δεύτερο μέρος ελάχιστα άλλαξαν. Οι ποδοσφαιριστές του Κετσμπάγια είχαν πλέον πετάξει "λευκή πετσέτα", με τον Ζλόγκαρ να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στο 51ο λεπτό

Ομόνοια: Γιωργαλλίδης, Ντικουμάνα, Πάντιτς, Πλετς, Βέντσελ, Ζλόγκαρ (90' Κλέϊτον), Καϊάφας, Ντούρο, Αλωνεύτης (87' Αγκίρε), Οκκάς, Καφού (76' Χριστοφή).

Ανόρθωση: Μπεκιάϊ, Κατσαβάκης, Δέλλας (84' Παναγή), Λεϊβακαμπέσι, Οτσόκολιτς, Ντομπρασίνοβιτς (68' Κωνσταντίνου), Λαμπάν, Μπαρτόν, Χαουάρ, Νικολάου (46' Φρούσσος), Σάβιο.