PREMIER LEAGUE

Έβερτον - Τότεναμ 2-2: Ο Μπράνθγουεϊτ στο 90+8' έσωσε τον βαθμό για τα "ζαχαρωτά"

Οι παίκτες της Έβερτον πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Τότεναμ για την Premier League 2023-2024 στο "Γκούντισον Παρκ", Λίβερπουλ | Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/JON SUPER/AP IMAGES

Με δύο γκολ του Ριτσάρλισον, η Τότεναμ νόμιζε ότι επικράτησε της Έβερτον στο Λίβερπουλ, όμως ο Τζάραντ Μπράνθγουεϊτ είχε διαφορετική άποψη και ισοφάρισε σε 2-2 στο 90+8'.

Η Τότεναμ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στην Έβερτον στο "Γκούντισον Παρκ" χάρη στα γκολ του Ριτσάρλισον για την 23η αγωνιστική της Premier League, όμως ο Τζάραντ Μπράνθγουεϊτ ισοφάρισε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων κι έδωσε "χρυσό" βαθμό στα "ζαχαρωτά".

Μόλις στο 4ο λεπτό, ο Τζόνσον έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και με απευθείας σουτ ο Ριτσάρλισον νίκησε τον Πίκφορντ για το 0-1.

Στο 30', μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Βικάριο έδιωξε προς τα πίσω. Η μπάλα έφτασε στον Ταρκόβσκι, εκείνος έδωσε στον Κάλβερτ-Λιούιν, που με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Η Τότεναμ προηγήθηκε ξανά με τον Ριτσάρλισον λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους με 1-2. Ο Μάντισον έδωσε στον Βραζιλιάνο κι εκείνος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του Ποστέκογλου στο 41'.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τις αντεπιθέσεις και στο 2ο μέρος, όπου η Τότεναμ είχε την μπάλα στα πόδια, αλλά δεν ήταν απειλητική. Εν τέλει, δικαιώθηκαν στην τελευταία φάση του αγώνα με τον Μπράνθγουεϊτ να ισοφαρίζει στο 90+8'.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Έβερτον - Τότεναμ 2-2 (30' Κάλβερτ-Λιούιν, 90+8' Μπράνθγουεϊτ / 4', 41' Ριτσάρλισον)
  • 03/02 17:00 Μπράιτον - Κρίσταλ Πάλας
  • 03/02 17:00 Μπέρνλι - Φούλαμ
  • 03/02 17:00 Νιούκαστλ - Λούτον
  • 03/02 19:30 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα
  • 04/02 16:00 Μπόρνμουθ - Νότιγχαμ
  • 04/02 16:00 Τσέλσι - Γουλβς
  • 04/02 16:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γουέστ Χαμ
  • 04/02 18:30 Άρσεναλ - Λίβερπουλ