EUROPA LEAGUE

Europa League: Θρίαμβος για Άρσεναλ, ανατροπή για Μπέτις στη Ρώμη, νίκη για Φενέρμπαχτσε

Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπόντο Γκλιμτ για τη φάση των ομίλων του Europa League 2022-2023 στο "Έμιρεϊτς", Λονδίνο | Πέμπτη 6 Οκτωβρίου 2022 © 2022 KIN CHEUNG/ASSOCIATED PRESS

Η Άρσεναλ πήρε το σπουδαίο παιχνίδι για την πρωτιά του 1ου ομίλου του Europa League με αντίπαλο την Μπόντο Γκλιμτ. Η Μπέτις πήρε τη νίκη με ανατροπή απέναντι στη Ρόμα στην Ιταλία, η Φενέρμπαχτσε υπέταξε την ΑΕΚ Λάρνακας.

Η Άρσεναλ επιβλήθηκε με 3-0 της Μπόντο Γκλιμτ σε ένα παιχνίδι για την πρωτιά του 1ου ομίλου του Europa League και έκανε την προσπέραση στους Νορβηγούς.

Ο Μικέλ Αρτέτα χρησιμοποίησε μία ενδεκάδα με αρκετούς αναπληρωματικούς, οι οποίοι όμως έδειξαν διάθεση και τον δικαίωσαν. Ο Έντι Ενκετιά σκόραρε ξανά, όπως κάνει σχεδόν πάντα όποτε βρίσκεται στο βασικό σχήμα, ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο 27ο λεπτό, ο Ρομπ Χόλντινγκ έγραψε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι είχαν να επιδείξουν λίγα πράγματα και στο 2ο ημίχρονο ο Φάμπιο Βιέιρα από δημιουργός έγινε εκτελεστής διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Οι οπαδοί της Μπέτις έκαναν σμπαράλια τη Ρώμη πριν από τον αγώνα και οι παίκτες των Ισπανών έκαναν το ίδιο με τη Ρόμα στο "Ολίμπικο". Το 2-1 με ανατροπή των "βερδιμπλάνκος" όχι απλά στέρησαν τη δυνατότητα από τον Ζοζέ Μουρίνιο να γίνει ο προπονητής με τις περισσότερες νίκες σε ευρωπαϊκές διοργανώσεις στην ιστορία, αλλά προσπέρασαν και στη βαθμολογία του 3ου ομίλου. Ο Πάουλο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 34' για τους "τζιαλορόσι", που ήταν καλύτεροι, αλλά πίστεψαν ότι αυτό αρκούσε. Ένα όμορφο σουτ εκτός περιοχής του Γκουίντο Ροντρίγκες προκάλεσε τη γρήγορη ισοφάριση και στο 2ο μέρος οι Ισπανοί άντεξαν στις επιθέσεις των γηπεδούχων. Το ρολόι έγραφε το 88' όταν ο Λουίζ Ενρίκε έκανε την ανατροπή για την Μπέτις, δίνοντάς της το "τρίποντο".

Στην Κωνσταντινούπολη, η Φενέρμπαχτσε ήταν ανώτερη και πήρε τη νίκη με 2-0 επί της ΑΕΚ Λάρνακας για το 2ο όμιλο, παραμένοντας στην κορυφή (μαζί με τη Ρεν στους 7 βαθμούς, ύστερα από το 2-1 των Γάλλων επί της Ντινάμο Κιέβου). Ο Μισί Μπατσουαγί στο 26' άνοιξε το σκορ για τους Τούρκους, που στη συνέχεια έχασαν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Εν τέλει, αυτό σημειώθηκε από αυτογκόλ του Ραφαήλ Μάμα στο 79'.

Η βαθμολογία του 1ου ομίλου

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

• Ζυρίχη - Αϊντχόφεν 1-5 (87' Οκίτα / 10' 15' Φέρτεσεν, 22' 56' Γκάκπο, 35' Σίμονς)
  • Άρσεναλ - Μπόντο Γκλιμτ 3-0 (23' Ενκετιά, 27' Χόλντινγκ, 84' Βιέιρα)

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής

• 13/10 19:45 Μπόντο Γκλιμτ - Άρσεναλ
  • 13/10 22:00 Αϊντχόφεν - Ζυρίχη

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου

• Φενέρμπαχτσε - ΑΕΚ Λάρνακας 2-0 (26' Μπατσουαγί, 79' αυτ. Μάμας)
  • Ρεν - Ντινάμο Κιέβου 2-1 (23' Τεριέ, 89' Ντουέ / 33' Τσιγκάνκοφ)

• 13/10 19:45 ΑΕΚ Λάρνακας - Φενέρμπαχτσε
  • 13/10 19:45 Ντινάμο Κιέβου - Ρεν

Η βαθμολογία του 3ου ομίλου

• Ελσίνκι - Λουντογκόρετς 1-1 (55' Χετεμάι / 10' Τισέρα)
  • Ρόμα - Μπέτις 1-2 (34' πέν. Ντιμπάλα / 40' Ροντρίγκες, 88' Ενρίκε)

• 13/10 19:45 Μπέτις - Ρόμα
  • 13/10 22:00 Λουντογκόρετς - Ελσίνκι

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου

• Μάλμε - Ουνιόν Βερολίνου 0-1 (68' Μπέκερ)
  • Μπράγκα - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-2 (49' Ρουίθ / 86', 90+4' Νίλσον)

• 13/10 19:45 Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Μπράγκα
  • 13/10 22:00 Ουνιόν Βερολίνου - Μάλμε

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου

• Σέριφ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (53' Νταβίδ Σίλβα, 62' Ελουστόντο)
  • Ομόνοια - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (34' Ανσαριφάρντ, 85' Παναγιώτου / 53' 84' Ράσφορντ, 63' Μαρσιάλ)

• 13/10 22:00 Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ομόνοια
  • 13/10 22:00 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σέριφ

Η βαθμολογία του 6ου ομίλου

• Στουρμ Γκρατς - Λάτσιο 0-0
  • Μίντιλαντ - Φέγενορντ 2-2 (54' Ίσακσεν, 85' Ζουνίνιο / 21' Σιμάνσκι, 45' πέν. Κεκτσιού)

• 13/10 19:45 Φέγενορντ - Μίντιλαντ
  • 13/10 22:00 Λάτσιο - Στουρμ Γκρατς

Η βαθμολογία του 7ου ομίλου

• Φράιμπουργκ - Ναντ 2-0 (48' Κιέρε, 72' Γκρίφο)
  • Ολυμπιακός - Καραμπάγκ 0-3 (68' Κουαμπένα, 82' Βέσοβιτς, 86' Σεϊντάεβ)

• 13/10 19:45 Ναντ - Φράιμπουργκ
  • 13/10 19:45 Καραμπάγκ - Ολυμπιακός

Η βαθμολογία του 8ου ομίλου

• Ερυθρός Αστέρας - Φερεντσβάρος 4-1 (27' πεν. 60' Κανγκά, 35' Μίτροβιτς, 51' Κατάι / 71' Ζακάριασεν)
  • Μονακό - Τράμπζονσπορ 3-1 (14' 45+2' πεν. Μπεν Γεντέρ, 55' Ντισασί / 72' Μπακασέτας)

• 13/10 22:00 Φερεντσβάρος - Ερυθρός Αστέρας
  • 13/10 22:00 Τράμπζονσπορ - Μονακό