EUROPA LEAGUE

Europa League: Ο Ρέτσος νίκησε τον Γιακουμάκη στο Σέλτικ - Λεβερκούζεν, επεισοδιακή ισοπαλία στο Μαρσέιγ - Γαλατάσαραϊ

Leverkusen's Florian Wirtz celebrates with a smile after he scored his side's second goal during the Europa League Group G soccer match between Bayer Leverkusen and Ferencvaros Budapest in Leverkusen, Germany, Thursday, Sept. 16, 2021. (AP Photo/Martin Meissner) © 2021 MARTIN MEISSNER/ASSOCIATED PRESS

Η Λεβερκούζεν του Παναγιώτη Ρέτσο έκανε πάρτι στη Γλασκώβη με τη Σέλτικ του Γιώργου Γιακουμάκη (έκανε ντεμπούτο) και του Βασίλη Μπάρκα για το Europa League. Ισοπαλία και διακοπή στο Μαρσέιγ - Γαλατάσαραϊ.

Στο ντέρμπι των Ελλήνων στη Γλασκώβη, η Λεβερκούζεν διέλυσε με 4-0 τη Σέλτικ για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του Europa League.

Οι Γερμανοί δεν αντιμετώπισαν προβλήματα από τους γηπεδούχους και προηγήθηκαν με τον Πιέρο Ινσαπιέ και τον Φλόριαν Φιρτς στο πρώτο 35λεπτο. Ο Λούκας Αλάριο με πέναλτι πριν συμπληρωθεί μία ώρα αγώνα καθόρισε την έκβασή του, με τον Άγγελο Ποστέκογλου να δίνει ντεμπούτο στον Γιώργο Γιακουμάκη στο 74', σε μία προσπάθεια να κλείσει την "ψαλίδα" του σκορ (ο Βασίλης Μπάρκας έμεινε στον πάγκο, με τον Τζο Χαρτ να αγωνίζεται βασικός). Στον αντίποδα, ο Παναγιώτης Ρέτσος πέρασε στον αγώνα στο 79', βοηθώντας στη διατήρηση του απαραβίστου της γερμανικής εστίας, με τον Αμίν Αντλί να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Επεισοδιακό ήταν το 0-0 του 5ου ομίλου μεταξύ της Μαρσέιγ και της Γαλατάσαραϊ. Οι χιλιάδες φίλοι των φιλοξενουμένων που βρέθηκαν στο "Βελοντρόμ" προκάλεσαν προσωρινή διακοπή για ρίψη φωτοβολίδων και βεγγαλικών στην κερκίδα των γηπεδούχων. Σε αγωνιστικό επίπεδο, οι Τούρκοι μπήκαν πιο καλά, είχαν δοκάρι με τον Πάτρικ φαν Άανχολ που παραλίγο να σημειώσει αυτογκόλ, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Ο αγώνας παρέμεινε ισορροπημένος στο 2ο ημίχρονο, με τους Μασσαλούς να κερδίζουν πέναλτι στο 75', αλλά ο VAR προκάλεσε την ανάκληση του καταλογισμού.

Ένα πανέμορφο γκολ του Γκουέλορ Κανγκά έδωσε στον Ερυθρό Αστέρα τη νίκη με 1-0 στην έδρα της Λουντογκόρετς, η οποία έμεινε με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Σισίνιο. Οι Σέρβοι έκαναν το 2/2 στον όμιλο, όπου η Μπράγκα πέρασε στη 2η θέση ύστερα από τη νίκη 2-1 με ανατροπή επί της Μίντιλαντ στην Πορτογαλία.