EUROPA LEAGUE

Europa League: Καθάρισαν Σάντσο - Ρονάλντο για την Γιουνάιτεντ, πεντάρα στην Λάτσιο η Μίντιλαντ

@2022 SERGEI GRITS/AP IMAGES

Με τα γκολ των Σάντσο και Ρονάλντο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιβλήθηκε 2-0 εκτός έδρας της Σέριφ και πήρε το πρώτο της τρίποντο στο φετινό Europa. Η Μίντιλαντ διέσυρε με πέντε γκολ την Λάτσιο, εξάρα για την Φέγενορντ, ασίστ για Μπακασέτα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πίκρανε τον κόσμο της με την ήττα στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου του Europa League, με 1-0 από την Σοσιεδάδ στο Ολντ Τράφορντ, όμως μία εβδομάδα αργότερα πήρε το αίμα της πίσω, πανηγυρίζοντας το πρώτο της τρίποντο τη φετινή σεζόν στη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση. Αυτό το πήρε στην Μολδαβία, με τους παίκτες του Έρικ τεν Χαχ να βρίσκουν δύο γκολ στα πρώτα 40 λεπτά της αναμέτρησης με την Σέριφ και να μπαίνουν σε τροχιά πρόκρισης στα νοκ-άουτ ματς της διοργάνωσης.

Το 1-0 για τους κόκκινους διαβόλους έγινε στο 17ο λεπτό, με τον Έρικσεν να τροφοδοτεί με κάθετη πάσα τον Σάντσο μέσα στην αντίπαλη περιοχή και τον Άγγλο φορ να φέρνει τη μπάλα από το δεξί στο αριστερό πόδι, για να βρει δίχτυα με υπέροχο πλασέ.

Στο 39ο λεπτό ήταν η σειρά του Κριστιάνο Ρονάλντο να λάμψει, με τον Πορτογάλο σούπερ σταρ να είναι βασικός και να κάνει το 2-0 με εύστοχο πέναλτι (δόθηκε σε ανατροπή του Νταλότ), για να πανηγυρίσει το πρώτο φετινό του γκολ και πρώτο στην καριέρα στο Europa League και Νο 699 στην καριέρα του σε συλλογικό επίπεδο.

Τα γκολ αυτά ήταν αρκετά για τους Άγγλους για να "κλειδώσουν" το τρίποντο, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές μόνο προς το φινάλε και την Γιουνάιτεντ να διαχειρίζεται εξαιρετικά το προβάδισμά της, για να πάρει την πρώτη νίκη της στον 5ο όμιλο. Η κορυφή πάντως ανήκει στην Σοσιεδάδ, με τους Βάσκους να βλέπουν την Ομόνοια να τους βάζει δύσκολα κάνοντας το 1-1 στο 72ο λεπτό με τον Μπρούνο αλλά να παίρνουν τη νίκη με γκολ του Σέρλοθ στο 80' και να γράφουν το "2 στα 2".

Στον 6ο όμιλο "έβρεξε" γκολ, με την Μίντιλαντ να διαλύει με 5-1 την Λάτσιο στην Δανία και την Φέγενορντ να κονιορτοποιεί με 6-0 την Στουρμ Γκρατς στην Ολλανδία, διαμορφώνοντας ένα καυτό σκηνικό αφού και οι τέσσερις ομάδες έχουν από 3 βαθμούς μετά από τη συμπλήρωση των δύο πρώτων αγωνιστικών.

Τεράστια εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Μονακό που την φέρνει στην κορυφή του 8ου ομίλου πανηγύρισε η Φερεντσβάρος (δύο νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές) που πέτυχε το χρυσό γκολ στο 80', ενώ την πρώτη νίκη της στο φετινό Europa League πανηγύρισε η Τράμπζονσπορ των Μπακασέτα και Σιώπη (βασικοί, έπαιξαν μέχρι το φινάλε)), που επιβλήθηκε 2-1 του Ερυθρού Αστέρα στην Τραπεζούντα (ασίστ ο Μπακασέτας για το εκπληκτικό 2-0 των Τούρκων με σκόρερ τον Τρεζεγκέ).

• 06/10 22:00 Μπράγκα - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ

• Σέριφ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-2 (17' Σάντσο, 39' πεν. Κριστιάνο Ρονάλντο)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ομόνοια 2-1 (30' Γκεβάρα, 80' Σέρλοθ / 72' Μπρούνο)

Η βαθμολογία του 5ου ομίλου:

• 06/10 19:45 Σέριφ - Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 06/10 19:45 Ομόνοια - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

• Μίντιλαντ - Λάτσιο 5-1 (26' Παουλίνιο, 30' Κάμπα, 52' πεν. Φερέιρα, 68' Ίσακσεν, 72' Σβιατσένκο / 57' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)
  • Φέγενορντ - Στουρμ Γκρατς 6-0 (9' 41' Γιάχανμπας, 31' Χάνκο, 34' Ντανίλο, 66' Χιμένες, 78' Ιντρίσι)