EUROPA LEAGUE

Europa League: Η Ζάλτσμπουργκ τιμώρησε τη Ρόμα, η Ουνιόν έχασε ευκαιρία στο Άμστερνταμ

Ο Νικολάς Καπάλντο της Ζάλτσμπουργκ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ρόμα για τα μπαράζ της φάσης των 16 του Europa League 2022-2023 στη "Ρεντ Μπουλ Αρένα", Ζάλτσμπουργκ | Πέμπτη 16 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/PETR DAVID JOSEK/AP IMAGES

Η Ζάλτσμπουργκ βρήκε γκολ στο 88ο λεπτό και υπέταξε με 1-0 τη Ρόμα στα μπαράζ για τη φάση των 16 του Europa League. Η Σαχτάρ επιβλήθηκε με 2-1 της Ρεν στη Βαρσοβία. Η Ουνιόν έχανε τις ευκαιρίες, ο Άγιαξ κράτησε το 0-0 στο Άμστερνταμ.

Η Ζάλτσμπουργκ σόκαρε τη Ρόμα στο τέλος και με το 1-0 στην Αυστρία πήρε ισχνό προβάδισμα πρόκρισης από τα μπαράζ της φάσης των 16 του Europa League.

Οι Αυστριακοί βρήκαν το γκολ με κεφαλιά του Νικολάς Καπάλντι στο 88ο λεπτό, ύστερα από ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει νωρίτερα. Το παιχνίδι είχε αρκετές ευκαιρίες, με την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο να φτάνει πιο κοντά στο γκολ, κυρίως με τον Τάμι Έιμπραχαμ. Στο 2ο μέρος μάλιστα δύο φορές η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Φίλιπ Κεν, που όμως κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στα μετόπισθεν.

Στο Άμστερνταμ, η Ουνιόν μοιάζει αδικημένη από το 0-0 απέναντι στον Άγιαξ, αφού ήταν ανώτερη, έστω κι αν ο "Αίαντας" έμοιαζε να κυριαρχεί. Με κατοχή άνω του 65% και διπλάσιες πάσες, οι παίκτες του Τζόνι Χάιτινχα θεωρητικά είχαν το πάνω χέρι, όμως η εικόνα ήταν πλασματική. Στο 1ο μέρος, οι Γερμανοί είχαν οκτώ τελικές και οι γηπεδούχοι καμία. Στο 2ο, η είσοδος του Μπράιαν Μπρόμπεϊ βελτίωσε την επιθετική παρουσία των Ολλανδών, όμως και πάλι οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι στην πραγματικότητα και μάλιστα έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR.

Στην Πολωνία, η Σαχτάρ έκανε βήμα πρόκρισης απέναντι στη Ρεν χάρη στο 2-1 με το οποίο έφτασε στη νίκη. Οι Ουκρανοί θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερο προβάδισμα, αφού στο καλό ημίχρονό τους προηγήθηκαν με τους Ντμίτρο Κρίσκιβ και Αρτέμ Μπονταρένκο (με πέναλτι). Στο 2ο μέρος, οι Γάλλοι ισορρόπησαν τον αγώνα και με τον Καρλ Τοκό Εκαμπί μείωσαν στο σκορ και παρότι δεν μετράει πλέον το εκτός έδρας γκολ, μπορούν να ελπίζουν για ανατροπή στη Βρετάνη.

Τα αποτελέσματα των μπαράζ για τη φάση των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Μπαρτσελόνα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (50' Αλόνσο, 76' Ραφίνια / 52' Ράσφορντ, 59' αυτ. Κουντέ)
  • Σαχτάρ - Ρεν 2-1 (11' Κρίσκιβ, 45' πέν. Μπονταρένκο / 59' Τοκό Εκαμπί)
  • Άγιαξ - Ουνιόν 0-0
  • Ζάλτσμπουργκ - Ρόμα 1-0 (88' Καπάλντο)

• Άρσεναλ, Φενέρμπαχτσε, Μπέτις, Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, Ρεάλ Σοσιεδάδ, Φέγενορντ, Φράιμπουργκ, Φερεντσβάρος

* Η κλήρωση για τη φάση των 16 θα διεξαχθεί την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου στις 14:00.