EUROPA LEAGUE

Europa League: Διπλό πρωτιάς η Γρανάδα στην Ομόνοια, ματσάρα το Μπενφίκα - Ρέιντζερς

Οι παίκτες της Γρανάδα πανηγυρίζουν στο ματς με την Ομόνοια
Οι παίκτες της Γρανάδα πανηγυρίζουν AP PHOTO/PETROS KARADJIAS

Η Γρανάδα κέρδισε εκτός έδρας την Ομόνοια με 2-0 και είναι μόνη πρώτη στον όμιλο του ΠΑΟΚ ενώ σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι Μπενφίκα και Ρέιντζες αναδείχτηκαν ισόπαλες 3-3. Άνετη νίκη για τη Ρόμα, διπλά για Τότεναμ και Νάπολι.

Η Γρανάδα πέρασε με διπλό από την Κύπρο επικρατώντας της Ομόνοιας με 2-0 στον όμιλο του ΠΑΟΚ και έμεινε μόνη πρώτη με 7 βαθμούς ενώ ο "δικέφαλος" μετά τη νίκη του επί της Αϊντχόφεν ακολουθεί δεύτερος με 5 βαθμούς.

Οι Ισπανοί πήραν προβάδισμα από νωρίς στο σκορ και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 4' με τον Ερέρα που σούταρε μέσα από την περιοχή ενώ το 2-0 έγινε στο 64' από τον Σουάρες.

Σπουδαίο παιχνίδι έγινε στην Πορτογαλία όπου Μπενφίκα και Ρέιντζερς αναδείχτηκαν ισόπαλες 3-3 με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα στο πρώτο λεπτό, να μένουν με δέκα παίκτες, να δέχονται τρία γκολ αλλά κατάφεραν αν και με παίκτη λιγότερο αρχικά να ισοφαρίσουν και στις καθυστερήσεις να φτάσουν στην ισοφάριση.

Η Ρόμα εντός έδρας δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει 5-0 την Κλουζ σκοράροντας το γρηγορότερο γκολ της αγωνιστικής και εν συνεχεία οι Ιταλοί ήταν καταιγιστικοί φτάνοντας στο 5-0.

Εύκολη νίκη πέτυχε και η Τότεναμ εκτός έδρας με 3-1 με τους Κέιν, Μόουρα και Λο Σέλσο να είναι οι σκόρερ για την ομάδα του Μουρίνιο ενώ τα περισσότερα τέρματα σημειώθηκαν στο Ραπίντ Βιέννης - Ντάλντακ 4-3.

ΟΜΟΝΟΙΑ - ΓΡΑΝΑΔΑ 0-2 (4' Ερέρα, 64' Σουάρες)

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Γρανάδα 7 (4-1)

2. ΠΑΟΚ 5 (5-2)

3. Αϊντχόφεν 3 (4-7)

4. Ομόνοια 1 (2-5)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ - ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ 3-3 (1' Γκόντσον (αυτ), 75' Ράφα Σίλβα. 90+'1 Νούνες/24' Γκονσάλβες, 25' Καμαρά, 51' Μορέλος)

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ - ΤΟΤΕΝΑΜ 1-3 (50' Κεσερού/13' Κέιν, 33' Μόουρα, 63' Λο Σέλσο)

ΡΙΕΚΑ - ΝΑΠΟΛΙ 1-2 (13' Μούριτς/43' Ντέμε, 63' Μπράουτ (αυτ))

ΡΟΜΑ - ΚΛΟΥΖ 5-0 (1' Μικιταριάν, 24' Ιμπάνιες, 34'-84' Μαγιοράλ, 89' Πέδρο)

ΧΑΠΟΕΛ ΜΠΕΡ ΣΕΒΑ - ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 2-4 (12'-25' Ακολάτσε/5'-75' Μπέιλι, 38' Ντάντια (αυτ), 88' Βίρτζ)

ΣΟΘΙΕΔΑΔ - ΑΛΚΜΑΑΡ 1-0 (58' Πορτού)

ΣΛΑΒΙΑ ΠΡΑΓΑΣ - ΝΙΣ 3-2 (16'-71' Κούτσα, 43' Σίμα/33' Γκούιρι, 90+2' Εντόι)

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ - ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ 3-1 (14' Σκόρας, 22'-48' Ίσακ/29' Λεστιέν)

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ - ΝΤΑΝΤΑΛΚ 4-3 (22' Λούμπισιτς, 79' Αράς, 87' Χόφμαν, 90' Ντεμίρ/7' Χόμπαν, 81'-90+6' Μακ Μίλαν)

ΣΙΒΑΣΠΟΡ - ΚΑΡΑΜΠΑΧ 2-0 (10' Οσμανπασά, 88' Καγιοτέ)