CONFERENCE LEAGUE

Europa Conference League: Επεισοδιακή πρόκριση για τον Άγιαξ στην παράταση, στους 16 και η Ντίναμο Ζάγκρεμπ

Ο Μπράνκο φαν ντεν Μπούμεν με τη φανέλα του Άγιαξ σε ματς του Conference League κόντρα στην Μπόντο Γκλιμτ | 15 Φεβρουαρίου 2022 @2024 PATRICK POST/AP IMAGES

Ο Άγιαξ επικράτησε στην παράταση της Μπόντο Γκλιμτ μέσα στη Νορβηγία σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με πρωταγωνιστή και τον Τάσο Σιδηρόπουλο. Στη φάση των 16 του Europa Conference League κι η Ντίναμο Ζάγκρεμπ που υπέταξε την Μπέτις.

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι στη Νορβηγία, ο Άγιαξ υπέταξε την Μπόντο Γκλιμτ με 2-1 στην παράταση και πήρε την πρόκριση από τα playoffs για τη φάση των 16 του Europa Conference League.

Ο "Αίαντας" είχε επιστρέψει από δύο γκολ πίσω στις καθυστερήσεις του αγώνα στο Άμστερνταμ και έκανε την ολική ανατροπή δεδομένων στο 34', όταν ο Στίβεν Μπέρχαουζ άνοιξε το σκορ. Η συνέχεια ανήκε στον... Τάσο Σιδηρόπουλο, αφού ο Έλληνας διαιτητής χρειάστηκε να πάρει μία σειρά κρίσιμων αποφάσεων ή τη βοήθεια του VAR γι' αυτές. Στο 48' απέβαλε τον Γιόσιπ Σούταλο με απευθείας κόκκινη κάρτα και δύο λεπτά αργότερα έχασε χέρι του Μπόρνα Σόσα πάνω στη γραμμή, όμως προηγήθηκε επιθετικό φάουλ. Στο 57' υπήρξε σύρραξη των παικτών που απαντήθηκε με δύο κίτρινες από τον Σιδηρόπουλο, ο οποίος στο 65' απέβαλε τον έναν από τους δύο "κιτρινισμένους", τον Άλμπερτ Γκρένμπακ, με δεύτερη κάρτα.

Στο 83' ήταν η σειρά των Νορβηγών να σκοράρουν με τον Πάτρικ Μπεργκ και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση, όπου στο 5ο λεπτό της ο Νίνο Ζούγκελ προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα άουτ. Η... τιμωρία από τους Ολλανδούς ήρθε στο 114', όταν ο Κένεθ Τέιλορ πέτυχε δεύτερο γκολ και τους έδωσε την πρόκριση θρίλερ.

Η Ντίναμο Ζάγκρεμπ άντεξε απέναντι στην Μπέτις και πήρε την πρόκριση στον επόμενο γύρο, ύστερα από το 1-1 στην Κροατία. Οι "βερδιμπλάνκος", με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο εκτός ευρωπαϊκής λίστας, πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησαν πολλούς κινδύνους στην εστία των γηπεδούχων. Το εκπληκτικό τακουνάκι του Σεντρίκ Μπακαμπού έδωσε προβάδισμα στους Ισπανούς στο 38', όμως δεν κατάφεραν να βρουν ξανά τον δρόμο προς τα δίχτυα και το πλήρωσαν. Η Ντίναμο βελτιώθηκε, δημιούργησε κι η ίδια φάσεις και στο 59' με τον Τακούρο Κανένκο βρήκε σκορ πρόκρισης.

Το σφυροκόπημα της Σερβέτ κόντρα στη Λουντογκόρετς απέφερε καρπούς στον αγώνα της Βουλγαρίας. Οι Ελβετοί επικράτησαν με 1-0 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, χάρη σε γκολ μόλις στο 6ο λεπτό της συνάντησης. Ο Τιμοτέ Κονιάτ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στη συνέχεια απέκρουσαν τις επιθέσεις των γηπεδούχων και κράτησαν το εισιτήριο για τους 16.

Τα αποτελέσματα των playoffs για τη φάση των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Στουρμ - Σλόβαν 4-1 (4' Μπίερετ, 27' Γκόρεντς Στάνκοβιτς, 64' πέν. Κιτεϊσβίλι, 90+1' Καμαρά / 8' Ροντρίγκες)
  • Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Άιντραχτ 2-2 (31' Ράσμουσεν, 68' Νίλσον / 3' Σαϊμπί, 10' Κάλαϊτζιτς)
  • Ολυμπιακός - Φερεντσβάρος 1-0 (83' Ελ Κααμπί)
  • Μόλντε - Λέγκια 3-2 (12', 19' Γκούλμπραντσεν, 24' Κάσα / 63' Ζοζουέ, 71' Αουγκούστινιακ)
  • Σερβέτ - Λουντογκόρετς 0-0
  • Μπέτις - Ντίναμο Ζάγκρεμπ 0-1 (75' πέν. Πέτκοβιτς)
  • Άγιαξ - Μπόντο Γκλιμτ 2-2 (90+2' πέν. Φαν ντεν Μπόμεν, 90+7' Μπέρχαουζ / 16', 63' Γκρένμπακ)
  • Μακάμπι Χάιφα - Γάνδη 1-0 (65' Πιερό)

ΔΕΥΤΕΡΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

• Γάνδη - Μακάμπι Χάιφα 1-1 (69' αυτ. Σεκ / 4' Πιερό)
  • Λουντογκόρετς - Σερβέτ 0-1 (6' Κονιάτ)
  • Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Μπέτις 1-1 (59' Κανέκο / 38' Μπακαμπού)
  • Μπόντο Γκλιμτ - Άγιαξ 1-2 παρ., 1-1 κ.α. (83' Μπεργκ / 34' Μπέρχαουζ, 114' Τέιλορ)
  • 22/02 22:00 Σλόβαν - Στουρμ
  • 22/02 22:00 Άιντραχτ - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ
  • 22/02 22:00 Φερεντσβάρος - Ολυμπιακός
  • 22/02 22:00 Λέγκια - Μόλντε