EURO

Euro 2022 Κ19: Το σήκωσε η Αγγλία με ανατροπή στην παράταση κόντρα στο Ισραήλ

Η εθνική Αγγλίας Κ19 πανηγυρίζει την κατάκτηση του Euro 2022 κόντρα στο Ισραήλ
Η εθνική Αγγλίας Κ19 πανηγυρίζει την κατάκτηση του Euro 2022 κόντρα στο Ισραήλ PRINT SCREEN YOUTUBE

Η Κ19 της εθνική Αγγλίας είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού με ανατροπή στην παράταση επικράτησε 3-1 του Ισραήλ, κατακτώντας την Παρασκευή (1/7) το Euro του 2022.

Η Αγγλία είναι πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού κατέκτησε για δεύτερη φορά στην ιστορία της το Euro 2022 Κ19, επικρατώντας με ανατροπή στην παράταση 3-1 του Ισραήλ την Παρασκευή (1/7).

Ο Όκαρ Γκλόουτς έβαλε μπροστά στο σκορ το Ισραήλ στο 40ο λεπτό της αναμέτρησης, αλλά τα "λιοντάρια" ισοφάρισαν στο δεύτερο μέρος με τον Καλούμ Ντόι, ο οποίος οδήγησε το ματς στην παράταση. Λίγο έλειψε μάλιστα, η Αγγλία να τελειώσει το ματς πριν τη συμπλήρωση 90 λεπτών, με το σουτ του Τσικουεμέκα να σταματά στο δοκάρι.

Τελικά στην παράταση η ομάδα του Ίαν Φόστερ έκανε την ανατροπή, με τον Τσικουεμέκα να παίρνει την εκδίκησή του, διαμορφώνοντας το 1-2 στο 108' για να έρθει στο 116' ο Άαρον Ραμσέι και να σφραγίσει την κατάκτηση με 1-3.