EURO 2020

Euro 2020, Σουηδία - Σλοβακία: Ο Κουάισον κέρδισε πέναλτι και ο Φόρσμπεργκ έκανε το 1-0

Ο Κουάισον κέρδισε πέναλτι στο ματς της Σουηδίας με την Σλοβακία για το Euro 2020 @2021 ANATOLY MALTSEV/AP IMAGES

Η Σουηδία άνοιξε το σκορ κόντρα στην Σλοβακία στο 77ο λεπτό, με τον Κουάισον να ανατρέπεται από τον Ντουμπράβκα και τον Φόρσμπεργκ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Η Σουηδία ήταν καταφανώς ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Σλοβακία για την 2η αγωνιστική του Euro 2020, έχασε σωρεία ευκαριών, για να έρθει τελικά η δικαίωσή της λίγο πριν το ματς μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα στο 77ο λεπτό, με τον Κουάισον να τσιμπάει τη μπάλα στο ύψος της μικρής περιοχής και να ανατρέπεται από τον Ντουμπράβκα, για να αναλάβει την εκτέλεση του πέναλτι ο Φόρσμπεργκ κα να κάνει το 1-0 στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας των Σλοβάκων.