EURO 2020

Euro 2020, Ουγγαρία - Πορτογαλία: Ο Ρονάλντο πέρασε τον τερματοφύλακα στο 3-0

@ 2021 DARKO BANDIC/ AP IMAGES

Η Πορτογαλία ολοκλήρωσε θριαμβευτικά την αναμέτρηση με την Ουγγαρία στην πρεμιέρα της στο Euro 2020, με τους παίκτες της να κρύβουν τη μπάλα στις καθυστερήσεις και τον Ρονάλντο να γράφει το 3-0 ξεπερνώντας τον κίπερ Γκουλάτσι.

Η Ουγγαρία αποδείχτηκε σκληρό καρύδι για την Πορτογαλία στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όταν όμως ο Γκερέιρο έλυσε το γόρδιο δεσμό στο 84', όλα έγιναν απλά για τους Ίβηρες.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης βρήκαν και δεύτερο γκολ με εκτέλεση πέναλτι του Ρονάλντο στο 87' ενώ στις καθυστερήσεις βρήκαν και τρίτο γκολ με το δεύτερο προσωπικό του CR7, σε μία φάση που οι παίκτες του Σάντος έκρυψαν τη μπάλα για σχεδόν ένα λεπτό πριν ο Ρονάλντο ξεπεράσει τον Γκουλάτσι και σκοράρει στην ανυπεράσπιστη εστία.