LA LIGA

Εσπανιόλ - Μπέτις 1-4: Κρατά την 3η θέση με κεκτημένη ταχύτητα

Ο Κανάλες πανηγυρίζει στην αναμέτρηση της Μπέτις με τη Φερεντσβάρος
Ο Κανάλες πανηγυρίζει στην αναμέτρηση της Μπέτις με τη Φερεντσβάρος MIGUEL MORENATTI / AP IMAGES

Η Μπέτις διέλυσε την Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη για την 22η αγωνιστική της La Liga και δεν δείχνει διατεθειμένη να αφήσει την 3η θέση.

Η Μπέτις προερχόταν από δύο θριάμβους, έναν για το κύπελλο κόντρα στη Σεβίλλη και έναν κόντρα στην Αλαβές για τη La Liga. Με αυτήν την κεκτημένη ταχύτητα έφτασε στο 4-1 επί της Εσπανιόλ στη Βαρκελώνη για την 22η αγωνιστική, παραμένοντας σε απόσταση από τους διώκτες της για την 3η θέση.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν στο 14' με τον Ραούλ ντε Τομάς, όμως μέσα σε πέντε λεπτά στο 1ο ημίχρονο οι "βερδιμπλάνκος" είχαν κάνει την ανατροπή, χάρη σε πέναλτι του Μπόρχα Ιγκλέσιας και πέναλτι του Γκίντο Ροντρίγκες. Το γρήγορο γκολ του Ιγκλέσιας στο 2ο ημίχρονο έβαλε τους φιλοξενούμενους σε θέση ισχύος και και στη συνέχεια χτύπησαν με αντεπιθέσεις, φτάνοντας στο 4-1 με τον Γουίλιαν Ζοζέ.