ΓΑΛΛΙΑ

Έπιασε κορυφή η Παρί Σεν Ζερμέν

Η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία την Τρίτη αντιμετωπίζει τον Ολυμπιακό, πέρασε από το "Σαμπάν Ντελμά" με γκολ των Ματουιντί και Λούκας Μόουρα και έπιασε κορυφή. Έδωσε ανάσες σε Καβάνι, Λαβέτσι ο Λοράν Μπλαν. (video)

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι Παριζιάνοι δε συνάντησαν ιδιαίτερη αντίσταση από την Μπορντό της οποίας επιβλήθηκαν με 2-0.

Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να μην εντυπωσιάζαν στο πρώτο μισάωρο, όμως, κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Ματουίντί να κινείται εξαιρετικά στον κενό χώρο και τον Ιμπραχίμοβιτς να του δίνει μία πάσα μισό γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λοράν Μπλαν ανέβασαν ταχύτητα και κλείδωσαν τη νίκη με το γκολ του Λούκας Μόουρα, σε μία φάση που η αντίδραση του Καρασό ήταν κάκιστη. Στη συνέχεια δημιούργησαν και άλλες φάσεις με τους Ιμπραχίμοβιτς και Ραμπιό να χάνουν τις πιο καλές ευκαιρίες.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Μπλαν προτίμησε να αφήσει εκτός αποστολής τον Λαβέτσι για να τον ξεκουράσει, ενώ έδωσε λίγα λεπτά συμμετοχής στον Καβάνι. Επίσης, ντεμπούτο με την Παρί έκανε ο Ντιν, ο οποίος αγωνίστηκε αντί του Μάξουελ, ενώ δεν έπαιξαν και οι τραυματίες Παστόρε και Μενέζ.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Μαριάνο, Ενρίκε, Σανέ, Ορμπάν, Μπιγιογκό Ποκό, Ν'Γκιεμό, Ομπράνιακ, Ρολάν (65' Μορίς-Μπελέ), Σεβέ (75' Ζουσιέ), Ντιαμπατέ (74' Σακό)

ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Φαν ντερ Βιλ, Αλέξ, Τιάγκο Σίλβα, Ντιν, Τιάγκο Μότα, Βεράτι, Ματουιντί, Ονζεντά (72' Ραμπιό), Λούκας Μόουρα (82' Κομάν), Ιμπραχίμοβιτς (81' Καβάνι)