SERIE A

Έμπολι - Μίλαν 1-3: Τρελό φινάλε στο "Καστελάνι" και λύτρωση για τους ροσονέρι με γκολ στο 94' και στο 97'

Ο Ράφαελ Λεάο πανηγυρίζει το γκολ στο Μίλαν - Αταλάντα
Ο Ράφαελ Λεάο πανηγυρίζει το γκολ στο Μίλαν - Αταλάντα © 2022 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Σε ένα συγκλονιστικό ματς στο "Καστελάνι" που είχε τρία γκολ στις καθυστερήσεις (!), η Μίλαν σκόραρε με τον Μπαλό-Τουρέ στο 90+4' και τον Λεάο στο 90+7' και πήρε σπουδαία νίκη με 3-1 απέναντι στην μαχητική Έμπολι.

Απίστευτο και όμως ιταλικό! Η Μίλαν βρέθηκε από τον παράδεισο στην κόλαση στο ματς του "Καστελάνι" κόντρα στην Έμπολι για την 8η αγωνιστική της Serie A, όταν είδε τον Μπαϊράμι να την ισοφαρίζει σε 1-1 στο 90+2', όμως μπόρεσε και σε χρόνο dt βρήκε και πάλι το δρόμο για τον ποδοσφαιρικό παράδεισο.

Το πέτυχε μάλιστα με άκρως εμφατικό τρόπο, με τον Μπαλό-Τουρέ να της δίνει το φιλί της ζωής στο 90+4' γράφοντας το 2-1 και τον Λεάο να λυτρώνει οριστικά την πρωταθλήτρια στο 90+7' διαμορφώνοντας το τελικό 3-1, που την ανέβασε στην 3η θέση και στο -3 από την πρωτοπόρο Νάπολι.

Αξίζει να σημειωθεί πως το Έμπολι - Μίλαν έγινε μόλις το τέταρτο παιχνίδι στην ιστορία της Serie A όπου σημειώθηκαν τρία γκολ από το 90ο λεπτό και έπειτα, μετά από τα Περούτζια - Ρετζιάνα (5 Ιανουαρίου 1997), Μπολόνια - Νάπολι (2 Νοεμβρίου 1997) και Φιορεντίνα - Λάτσιο (9 Ιανουαρίου 2016).

Το ματς

Η Μίλαν ήταν η ομάδα που είχε έλεγχο στο πρώτο μέρος, ειδικά στο πρώτο ημίωρο, και εκείνη που έφτιαξε τις προϋποθέσεις για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, όμως αυτά δεν... κουνήθηκαν. Ο Λεάο στο 9' και ο Σαλεμάκερς στο 21' και στο 22' άγγιξαν το γκολ, όμως η αστοχία τους στην τελική προσπάθεια αλλά και ο σταθερότατος Βικάριο δεν επέτρεψαν στους ροσονέρι να πάρουν αυτό που άξιζαν σε αυτό το διάστημα.

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Στέφανο Πιόλι είδε τους Σαλεμάκερς και Καλάμπρια να αποχωρούν τραυματίες (Καλουλού και Κρούνιτς πήραν τη θέση τους αντίστοιχα) πριν το 40ο λεπτό, για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα οι δύο ομάδες με μόνους ικανοποιημένους τους -ακίνδυνους επιθετικά- γηπεδούχους.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε την Έμπολι να μπαίνει δυνατά και να απειλεί με τους Μαρίν (47') και Στογιάνοβιτς (52'), με την Μίλαν από την πλευρά της να φλερτάρει με το 0-1 αλλά να βλέπει τη μπάλα μετά από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζιρού στο 57' να βρίσκει στο πάνω μέρος του οριζόντιου δοκαριού και να φεύγει άουτ.

Στο 64ο λεπτό οι ροσονέρι άγγιξαν πάλι το γκολ όμως ο Βικάριο έκανε σωτήρια απόκρουση σε εκτέλεση φάουλ του Τονάλι που βρήκε στο πόδι του Λουπέρτο και άλλαξε πορεία, ενώ στο 70' ο κίπερ της ομάδας της Τοσκάνης είπε ξανά όχι, αυτή τη φορά σε επικίνδυνο σουτ του Ζιρού.

Ωστόσο, η Μίλαν συνέχισε να ασκεί πίεση και δικαιώθηκε στο 79', πιάνοντας στον ύπνο τους γηπεδούχους. Μετά από εκτέλεση πλαγίου άουτ ο Λέαο βγήκε στην πλάτη της άμυνας και αφού ταλαιπώρησε δύο αντιπάλους του, γύρισε την κατάλληλη στιγμή για τον Ρέμπιτς, που με ψύχραιμο δεξί πλασέ έγραψε το 0-1 μόλις έξι λεπτά μετά την είσοδό του στο χορτάρι αντί του Ζιρού.

Το γκολ αυτό έδειχνε πως θα ήταν ικανό για την Μίλαν για να πάρει το τρίποντο, με την Έμπολι να μην τα παρατάει ωστόσο και να δίνει την απάντησή της με τον Μπαϊράμι, ο οποίος μετά από δύο καλές ευκαιρίες που είχε σπαταλήσει στο δεύτερο μέρος, εξιλεώθηκε στο 90+2' με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ με την οποία νίκησε τον Ταταρουσάνου (1-1).

Οι πρωταθλητές δεν ήταν όμως διατεθειμένοι να πετάξουν δύο βαθμούς στην Τοσκάνη και φρόντισαν να κρατήσουν το καλύτερο για το φινάλε των καθυστερήσεων, βρίσκοντας δύο φορές το δρόμο προς τα δίχτυα!

Πρώτα με τον Μπαλό-Τουρέ που έγινε ο απρόσμενος ήρωάς τους στο 90+4' ξαναδίνοντάς τους προβάδισμα με προβολή μετά από κεφαλιά του Κρούνιτς και ακολούθως με τον Λεάο που έφυγε ταχύτατα στην κόντρα και "τελείωσε" το ματς γράφοντας το 3-1 στο 90+7' με πανέμορφο ψηλοκρεμαστό πλασέ.

ΕΜΠΟΛΙ: Βικάριο, Στογιάνοβιτς, Ντε Βίντερ, Λουπέρτο, Παρίζι, Γκράσι (45+2' Μαρίν), Χάας (83' Καμπιάγκι) Χέντερσον (58' Μπαϊράμι), Πιάτσα (58' Μπαντινέλι), Λάμερς, Σατριάνο (83' Ντέστρο)

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Καλάμπρια (39' Καλουλού), Κιάερ (72' Ντεστ), Τομόρι, Μπαλό-Τουρέ, Μπενασέρ, Τονάλι, Σαλεμάκερς (33' Κρούνιτς), Ντε Κετελάρε (73' Ντίαθ), Λεάο, Ζιρού (73' Ρέμπιτς)

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Σάββατο 1 Οκτωβρίου

• Νάπολι - Τορίνο 3-1 (6' 12' Ανγκισά, 37' Κβαρατσχέλια / 43' Σανάμπρια)
  • Ίντερ - Ρόμα 1-2 (30' Ντιμάρκο / 39' Ντιμπάλα, 75' Σμόλινγκ)
  • Έμπολι - Μίλαν 1-3 (90+2' Μπαϊράμι / 79' Ρέμπιτς, 90+4' Μπαλό-Τουρέ, 90+7' Λεάο)