LA LIGA

Έλτσε - Ρεάλ 0-3: Ο Μπενζεμά γιόρτασε με γκολ και τριάρα επί της Έλτσε την κατάκτηση της Χρυσής Μπάλας

@2022 ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Η ξέφρενη πορεία της Ρεάλ από την εκκίνηση της σεζόν δεν έχει σταματημό, με την ομάδα του Αντσελότι να θριαμβεύει με 3-0 στην έδρα της ουραγού Έλτσε και να αυξάνει σε έξι βαθμούς τη διαφορά της από την δεύτερη της βαθμολογίας, Μπαρτσελόνα.

Αυτή η Ρεάλ δεν σταματάει πουθενά. Τελευταίο θύμα της ήταν η Έλτσε, με την πρωταθλήτρια Ισπανίας και Ευρώπης να παίρνει παραμάζωμα την ουραγό της La Liga τρεις ημέρες μετά από τον θρίαμβό επί της Μπαρτσελόνα (3-1) στο Clasico και να γιορτάζει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την κατάκτηση της Χρυσής Μπάλας από τον Καρίμ Μπενζεμά, επικρατώντας με το άνετο 3-0.

Η Ρεάλ ήταν κυρίαρχος από την αρχή μέχρι το τέλος και μόλις στο 11ο λεπτό έβαλε τις βάσεις για να πάρει το τρίποντο, με τον Φεντερίκο Βαλβέρδε να σκοράρει με άπιαστο σουτ εκτός περιοχής και να φτάνει τα 6 γκολ σε 15 παιχνίδια του με τους μερένγκες από την αρχή της σεζόν.

Μέχρι το 61ο λεπτό ο Καρίμ Μπενζεμά έστειλε δύο φορές τη μπάλα στα δίχτυα και μία φορά ο Αλάμπα όμως όλα τα γκολ δεν μέτρησαν μετά από έλεγχο των φάσεων από το VAR, με τους παίκτες του Αντσελότι να μη χάνουν ωστόσο την συγκέντρωσή τους και να καθαρίζουν το ματς στο φινάλε.

Ο Γάλλος επιθετικός εκτέλεσε στο 75ο λεπτό με υπέροχο πλασέ μετά από ασίστ με τακουνάκι από τον Ροντρίγκο ενώ στο 89' ο Βραζιλιάνος έδωσε τη δεύτερη ασίστ του στο παιχνίδι, με τον Ασένσιο να γράφει το τελικό 3-0 με προβολή και να υπογράφει την ένατη νίκη της ομάδας του στις δέκα πρώτες αγωνιστικές (έχει και μία ισοπαλία).

ΕΛΤΣΕ: Μπαδία, Μορέντε, Παλάσιος, Βερδού, Μπίγκας, Κλερκ, Μίγια, Μασκαρέλ (80' Κίνα), Γκούτι (62' Χοσάν), Μερκάου (62' Γκουμπάου), Μπογέ (80' Πόνσε)

ΡΕΑΛ: Λούνιν, Καρβαχάλ (89' Βάθκεθ), Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Αλάμπα (88' Νάτσο), Βαλβέρδε, Κρόος (81' Καμαβινγκά), Μόντριτς (63' Τσουαμενί), Ροντρίγκο, Μπενζεμά, Βινίσιους (81' Ασένσιο)

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

• Σεβίλλη - Βαλένθια 1-1 (86' Λαμέλα / 6' Καβάνι)
  • Χετάφε - Αθλέτικ 2-2 (27' Αλένα, 76' Ελ Χανταντί / 2' Ινιάκι Γουίλιαμς, Γκαρσία)
  • Ατλέτικο - Ράγιο Βαγεκάνο 1-1 (20' Μοράτα / 90+2' Φαλκάο)
  • Κάντιθ - Μπέτις 0-0
  • Βαγιαδολίδ - Θέλτα 4-1 (32' Μέσα, 62' Φερνάντες, 74' 78' πεν. Λεόν / 43' Όσκαρ)
  • Σοσιεδάδ - Μαγιόρκα 1-0 (4' Μερίνο)
  • Έλτσε - Ρεάλ 0-3 (12' Βαλβέρδε, 75' Μπενζεμά, 89' Ασένσιο)
  • 20/10 20:00 Αλμερία - Ζιρόνα
  • 20/10 21:00 Οσασούνα - Εσπανιόλ
  • 20/10 22:00 Μπαρτσελόνα - Βιγιαρεάλ