LA LIGA

Έλτσε - Μπαρτσελόνα 0-4: Διέλυσε τους ουραγούς και περιμένει τη Ρεάλ

Οι παίκτες της Μπαρτσελόνα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Έλτσε για τη La Liga 2022-2023 στο "Μαρτίνεθ Βαλέρο", Έλτσε | Σάββατο 1 Απριλίου 2023 © 2023/ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Η πρωτοπόρος Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στην ουραγό Έλτσε και με το 4-0 έστρεψε το βλέμμα της στη Ρεάλ για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Η Μπαρτσελόνα δεν αντιμετώπισε πρόβλημα κόντρα στην Έλτσε, επιβεβαίωσε τη διαφορά 19 θέσεων στη βαθμολογία της La Liga και με το 4-0 στο "Μανουέλ Μαρτίνεθ Βαλέρο" άφησαν ακόμα πιο πίσω τη Ρεάλ, πριν από το clasico για τα ημιτελικά του Copa del Rey.

Οι Καταλανοί δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα σε κάποιο σημείο του αγώνα και από τη στιγμή που το γκολ του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 20ό λεπτό τους έβαλε μπροστά στο σκορ, το παιχνίδι έμοιαζε να παίρνει τον δρόμο του. Οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να κρατήσουν την μπάλα και να κλείσουν την ομάδα του Τσάβι στην περιοχή της στο 2ο ημίχρονο, όμως το πλήρωσαν.

Στο 56ο λεπτό, ο Ανσού Φατί μίλησε στον αγωνιστικό χώρο σε μία κόντρα και σκόραρε στο τέλος μιας εβδομάδας όπου η παρουσία του στην ομάδα συζητήθηκε λόγω δηλώσεων του πατέρα του. Στο 66' ο Λεβαντόβσκι πέτυχε το 17ο τέρμα του στο φετινό πρωτάθλημα και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φεράν Τόρες με όμορφη προσπάθεια ξανά στην αντεπίθεση.