ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα U19-Βουλγαρία U19 1-1

Η Εθνική μας ομάδα των Νέων U19 αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με την αντίστοιχη της Βουλγαρίας και είναι πολύ κοντά στην πρόκριση στην elite round του EURO 2014.

Πολύ κοντά στην πρόκριση στην elite round του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2014 είναι η Εθνική Νέων U19, καθώς στον δεύτερο αγώνα της στην προκριματική φάση αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με γκολ του Δώνη στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης με την Βουλγαρία να φτάνει στην ισοφάριση στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Ντεσπόντοβ.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν από τρεις τελικές προσπάθειες και από ένα τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος η ελληνική ομάδα βρέθηκε δύο φορές κοντά στο γκολ με τον Δώνη, αλλά ο γκολκίπερ της Βουλγαρία αντέδρασε σωστά.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης Κρίστιαν Ντίνγκερτ από τη Γερμανία, έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μυρθιανό, Πόποβιτς, Φούντα, Ρούσσο, Μίντσεβ και Μπ. Τσόνεβ.

Ελλάδα U19: Στρέζος, Μυρθιανός, Σωτηράκος, Βλάχος, Βούρος, Πολίμος, Δεληγιαννίδης (65' Κρητικός), Φούντας, Ρούσσος, Δώνης (79' Κουλούρης), Πόποβιτς (73' Μήλιος).

Βουλγαρία U19: Λιουμπένοβ, Ποπόβ, Γκαμπάλοβ, Βουτόβ, Χούμπτσεβ, Ρ. Τσόνεβ, Βιτάνοβ (78' Ντασκάλοβ), Ντεσποντοβ (57' Μπ. Τσόνεβ), Μίντσεβ, Ντριάνοβ (61' Σταμάτοβ), Βασίλεβ.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Θοδωρής Παχατουρίδης δήλωσε: " Σήμερα, θα μπορούσαμε να καθαρίσουμε την υπόθεση πρόκριση. Δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, τις οποίες δεν καταφέραμε να μετουσιώσουμε σε γκολ.

Πλέον όλα θα κριθούν στον τελευταίο αγώνα με τη Σλοβακία. Παραμένω αισιόδοξος, καθώς και στους δύο αγώνες που δώσαμε, παρουσιαστήκαμε έτοιμοι και πειθαρχημένοι. Το ίδιο περιμένω από τα παιδιά και στον αγώνα της Κυριακής".

Στο άλλο ματς του ομίλου Αλβανία και Σλοβακία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1.