Προβάδισμα παραμονής για Ηρακλή

Ο Ηρακλής νίκησε 2-0 το Βόλο στο Καυτανζόγλειο κι έκανε βήμα παραμονής στη δεύτερη κατηγορία, καθώς αύξησε στους δύο βαθμούς τη διαφορά από τον Καραϊσκάκη, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος (1-1) με τον Εργοτέλη. Νίκες για Δόξα, Κέρκυρα και Παναχαϊκή.

Τη Μεγάλη Δευτέρα (22/4) διεξήχθη το κύριο μέρος της προτελευταίας (29ης) αγωνιστικής της δεύτερης κατηγορίας (Football League όπως ονομάζεται την τρέχουσα σεζόν, Super League 2 όπως θα ονομάζεται μετά την αναδιάρθρωση την επόμενη).

Ο Ηρακλής υποδέχθηκε στο Καυτανζόγλειο τον πρωτοπόρο και πρωταθλητή της κατηγορίας, Βόλο, και τον νίκησε 2-0. Ο Γηραιός έκαμψε την αντίσταση των Θεσσαλών με δύο του Χρήστου Ρόβα και έχει προβάδισμα για παραμονή στη δεύτερη κατηγορία.

Βρίσκεται στη 10η θέση (οι θέσεις από 3 έως 10 δίνουν εισιτήριο συμμετοχής στη Super League 2) δύο βαθμούς μπροστά από τον 11ο, Καραϊσκάκη, ο οποίος αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 στο Παγκρήτιο με τον Εργοτέλη.

Η παραμονή στη δεύτερη - υποβιβασμός στην τρίτη κατηγορία θα κριθούν την τελευταία (30ή) αγωνιστική. Ο Γηραιός φιλοξενείται στα Περιβόλια από τον Πλατανιά, ο οποίος θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητές του να προσπεράσει τον Πλατανιά και να συμμετάσχει στα μπαράζ ανόδου, η ομάδα της Άρτας υποδέχεται τα Τρίκαλα, τα οποία καίγονται για ν' αποφύγουν τον υποβιβασμό στην τέταρτη κατηγορία (με τα τωρινά βαθμολογικά δεδομένα υποβιβάζονται στην τρίτη).

Η Κέρκυρα πέρασε από το Αιγίνιο χάρη σε γκολ του Αποστολίδη στο 44', ενώ η Δόξα από τα Χανιά και την έδρα του Κισσαμικού χάρη σε γκολ του Δούμτσιου. Η Παναχαϊκή νίκησε 2-0 στην Αγυιά τον Ηρόδοτο χάρη στα γκολ που πέτυχαν οι Αργυρόπουλος και Κολ.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Τροΐζι): Καχριμαν, Ζιαμπάρης, Μουνιόθ, Ντούνης (67′ Τσίπρας), Βιτλής, Στάμου, Καθάριος (76′ Γιαννίτσης), Παναγιωτούδης, Περόνε, Ρόβας, Μπορίκο

ΒΟΛΟΣ (Φεράντο): Κραβαρίτης, Ντεντάκης, Πέντα, Πίσπας (56′ Φράγκος), Ενγκουέν, Καρρίκι, Ηλιόπουλος, Κότο, Δόρης (63′ Λούκας), Κορέλας, Παπαδόπουλος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Τσιώλης): Σούλης, Πολίμος, Σωτηράκος, Ντάσιος, Πολυχρόνης, Παπατόλιος, Αργυρόπουλος, Κολ, Κόβασετς, Ελευθεριάδης (58′ Κυνηγόπουλος), Μωραΐτης (77′ Φουρλάνος)

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Λυρώνης): Κασμερίδης, Γραικός, Χατζηλιάδης (37′ Παπαγγελής), Ανδρέου, Μουκίδης, Βινσέντο, Νύκταρης, Μπαρέττας, Ηλιάδης, Σιαλμάς (60′ Κονέ), Γκούφας.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Βοσνιάδης): Λαζαρίδης, Τόλι (75′ Αρναρέλλης), Σισάι (59′ Βρεττός), Ζιούλης, Φαζος, Παπαχρήστος, Τεγούσης, Μουμίν, Σάλιακας, Ρίσκι (69′ Χαλκιαδάκης), Κάσσος.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Σπανός): Μένκα, Ρεβυθόπουλος, Σιώπης, Πεταυράκης, Ρουγκάλας, Ανδρέου, Πατράλης (73′ Λεμονής), Μακρής, Μάρτινς, Μπαϊκαρά, Δούμτσιος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Παπαβασιλείου): Καλογεράκης, Μπαχανάκ, Μπουρσέλης (17′ λ.τρ. Οικονόμου), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπρους,Τσέλιος, Kουάτενγκ (46′ Μπουτσάκης), Μανουσάκης, Ιατρούδης, Εφορντ

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Ροντρίγκεζ Καψάλης, Παναγιώτου, Παπανίκου, Χούσος, Ψιάνος, Βουκμίροβιτς, Κάκκο, Aλέξιτς Τζιώρας

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 29ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κυριακή 21 Απριλίου

Απόλλων Λάρισας - Πλατανιάς 1-0 (2' Λουκάο)

Σπάρτη - Απόλλων Πόντου 0-3 (α.α.)

Μεγάλη Δευτέρα 22 Απριλίου

ΑΟΧ Κισσαμικός - Δόξα Δράμας 0-1 (36' Δούμτσιος)

Αιγινιακός - Κέρκυρα 0-1 (44' Αποστολίδης)

Εργοτέλης - Καραϊσκάκης Άρτας 1-1 (70' Ροβίθης / 62' Τζιώρας)

Ηρακλής - Βόλος 2-0 (13', 23' Ρόβας)

Παναχαϊκή - Ηρόδοτος 2-0 (12' Ελευθεριάδης, 76' Κολ)

Τρίκαλα - Αήττητος Σπάτων ΜΑΤΑΙΩΣΗ

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1. Βόλος 57

...........................................

2. Απόλλων Λάρισας 54

...........................................

3. Πλατανιάς 52

4. Απόλλων Πόντου 49

5. Εργοτέλης 48

6. Κέρκυρα 47

7. Δόξα Δράμας 45

8. Παναχαϊκή 45

9. Κισσαμικός 43

10. Ηρακλής 42

...........................................

11. Καραϊσκάκης 40

12. Τρίκαλα 32

...........................................

13. Ηρόδοτος 31

14. Αήττητος 22

15. Αιγινιακός 16

16. Σπάρτη 14

* Ο πρώτος της βαθμολογίας ανεβαίνει στη Super League. Ο δεύτερος δίνει αγώνα μπαράζ με τον 13ο της Super League.

** Οι ομάδες από την 3η έως τη 10η θέση θα συμμετάσχουν στη Super League 2.

*** Βάσει αναδιάρθρωσης οι 4 τελευταίοι υποβιβάζονται στη Δ' εθνική. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12 θα είναι στη Γ' (Football League του χρόνου). Ουσιαστικά υποβιβάζονται κατηγορία και οι ομάδες που θα τερματίσουν στις θέσεις 11-12, απλά οι 4 τελευταίοι πέφτουν 2 κατηγορίες.

**** Ο Αήττητος Σπάτων αποβλήθηκε από το πρωτάθλημα λόγω αδυναμίας κάλυψης του μετοχικού κεφαλαίου.

Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (30Η)

Κέρκυρα - Παναχαϊκή (16:00, ΕΑΚ Κέρκυρας)

Καραϊσκάκης Άρτας - Τρίκαλα (16:00, Δημ. Αγίων Αναργύρων)

Αιγινιακός - Σπάρτη (16:00, «Γ. Παραλυκίδης»)

Απόλλων Πόντου - ΑΟΧ Κισσαμικός (16:00, Γήπεδο Καλαμαριάς)

Δόξα Δράμας - Εργοτέλης (16:00, Γήπεδο Δόξας)

Ηρόδοτος - Απόλλων Λάρισας (16:00, Νέας Αλικαρνασσού)

Πλατανιάς - Ηρακλής (16:00, Γήπεδο Περιβολίων)

Αήττητος Σπάτων - Βόλος ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ

Photo credits: Eurokinissi

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

Να είσαι Παναθηναϊκός το έτος 2019

Από εκείνο το γκολ του Βαζέχα και το πάγωμα του Άμστερνταμ, στην κατρακύλα ενός Σεπτεμβρίου.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

HIGHLIGHTS