ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Κόσοβο: Το 1-0 με υπέροχη κεφαλιά του Μασούρα από σέντρα του Πέλκα

Οι Μασούρας και Πέλκας πανηγυρίζουν το γκολ του πρώτου από ασίστ του δεύτερου στο ματς της Εθνικής με το Κόσοβο για τα προκριματικά του Μουντιάλ | 14 Νοεμβρίου 2021 INTIME

Η Εθνική άνοιξε το σκορ κόντρα στο Κόσοβο λίγο πριν τη συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, με τον Μασούρα να εκτελεί με θαυμάσια κεφαλιά τον Μούριτς έπειτα από σέντρα του Πέλκα από τα δεξιά.

Η Εθνική Ελλάδας ανέβασε στροφές μετά το 25ο λεπτό απέναντι στο Κόσοβο, στο αποχαιρετιστήριο παιχνίδι της για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, και έπειτα από 2-3 καλές στιγμές που είχε στην αντίπαλη περιοχή, ανταμείφθηκε με ένα γκολ χάρμα ειδέσθαι σε δημιουργία και εκτέλεση.

"Δράστες" ήταν οι Δημήτρης Πέλκας και Γιώργος Μασούρας, με τον μέσο της Φενέρμπαχτσε να βγάζει σέντρα από τα δεξιά και τον επιθετικό του Ολυμπιακού να παίρνει τη γυριστή κεφαλιά, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον κίπερ Μούριτς και έβαλε μπροστά στο σκορ την γαλανόλευκη στο 44ο λεπτό.

Αυτό ήταν το τρίτο γκολ του Μασούρα με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αφού είχαν προηγηθεί εκείνα απέναντι στο Λίχτενσταϊν και την Νορβηγία.