APERTURA

Έκι Γκονσάλες... ο εκτελεστής

έκι γκονσάλες

Ο Εζεκίελ Γκονσάλες με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ χάρισε την νίκη στην Ροσάριο Σεντράλ με 1-0 επί της Χιμνάσια Χουχούι μέσα στο "Estadio 23 de Agosto" (videos)

Ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού σκόραρε στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης και αυτό ήταν το πρώτο του γκολ στην φετινή Clausura.
Ο Ντάνιελ Μοντενέγκρο έφτασε στην πρώτη θέση των πίνακα των σκόρερς με 8 τέρματα τους Ερνάν Λόπες (Βέλες) και Χοσέ Σαντ (Λανούς), καθώς πέτυχε δύο στην εύκολη επικράτηση με 4-1 της Ιντεπεντιέντε επί της Τίγκρε στο "Libertadores de América".

Ο Λέονελ Νούνιες ήταν και πάλι βασικός για τους γηπεδούχους και πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Στο 6' είχε δοκάρι σε κεφαλιά και εν συνεχεία σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνά άουτ, ενώ στο 55' έκανε πολύ καλή προσπάθεια από αριστερά και έδωσε έτοιμο γκολ στον Μοντενέγκρο.

Βασικοί ήταν και οι Σεμπαστιάν Ρομέρο, Κριστιάν Λεντέσμα, στην αναμέτρηση της Χιμνάσια Λα Πλάτα με την Σαν Λορένσο στο "Juan Carlos Zerillo", στην οποία οι φιλοξενούμενοι πήραν σπουδαία νίκη με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή στα τελευταία λεπτά, με τον Γκονσάλο Μπεργκέσιο να την ολοκληρώνει στο 92' με τρομερό μακρινό σουτ.

Έχασαν έδαφος Λανούς και Κολόν

Λανούς και Κολόν Σάντα Φε έχασαν σημαντικό έδαφος στην "μάχη" της κορυφής, καθώς η πρώτη ηττήθηκε με 0-3 από την Εστουντιάντες και μάλιστα μέσα στο "Fortaleza", ενώ η δεύτερη με 0-2 από την Αρχεντίνος Τζούνιορς στο Estadio "Diego Armando Maradona".

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Ιντεπεντιέντε - Τίγκρε 4-1 (35' Λέονελ Ρίος, 39' Νταρίο Γκαντίν, 55' και 74' Ντάνιελ Μοντενέγκρο / 72' Κάρλος Λούνα)
Χιμνάσια Χουχούι - Ροσάριο Σεντράλ 0-1 (43' Εζεκίελ Γκονσάλες)
Χιμνάσια Λα Πλάτα - Σαν Λορένσο 1-2 (53' Ρούμπεν Μαλντονάδο / 82' Φαμπιάν Μπορνταγκαράι, 92' Γκονσάλο Μπεργκέσιο)
Λανούς - Εστουντιάντες 0-3 (39' Μάουρο Μποσέλι, 63' Φεντερίκο Φερνάντες, 89' Ραούλ Ιμπέρμπια)
Αρχεντίνος Τζούνιορς - Κολόν Σάντα Φε 2-0 (8' Ινιάσιο Κανούτο, 71' Γκάμπριελ Άουτσε)