LA LIGA

Δύο ο Χούντελααρ, έξι η Μπάρτσα

χούντελααρ πέπε Ραούλ

Ο Χούντελααρ πέτυχε δύο γκολ και η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με 3-0 της Αλμερία, 6-0 η Μπαρτσελόνα την Μάλαγα (videos)

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Βαλένθια με 1-0 μέσα στο "Σαρντινέρο" επί της Ρασίνγκ Σανταντέρ με σκόρερ τον Μάτα στο 77', η Μπέτις έφυγε με 1-1 από το "Ριαθόρ" κόντρα στην Ντεπορτίβο Λα Κορούνια.
Δύο γκολ πέτυχε ο Σολδάδο και η Χετάφε με ανατροπή κέρδισε με 2-1 την Ρεκρεατίβο Ουέλβα, με το ίδιο σκορ επικράτησε και η Νουμάνθια επί της Σπόρτινγκ Χιχόν, ενώ η Οσασούνα "βούλιαξε" την Εσπανιόλ, καθώς την κέρδισε με 1-0 χάρη σε τέρμα του Νεκουνάμ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής η Ατλέτικο Μαδρίτης ηττήθηκε με 0-2 από την Μαγιόρκα στο νησί, έτσι μαζί με Βαλένθια, Ντεπορτίβο και Μάλαγα απέχει πλέον πέντε βαθμούς από την 4η Βιγιαρεάλ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Βιγιαρεάλ - Μπιλμπάο 2-0 (68' Καθόρλα, 91' Μάτι Φερνάντες)
Σεβίλλη - Βαγιαδολίδ 4-1 (7', 42' και 69' Κανουτέ, 57' Λουΐς Φαμπιάνο / 21' Γκοϊτόμ)

Κυριακή
Ντεπορτίβο - Μπέτις 1-1 (8' Βέρντου / 32' Σέρτζιο Γκαρσία)
Σανταντέρ - Βαλένθια 0-1 (77' Μάτα)
Ρεάλ - Αλμερία 3-0 (23' Μαρσέλο, 52' και 65' Χούντελααρ)
Χετάφε - Ουέλβα 2-1 (63' και 67' Σολδάδο / 46' Μαϊντάνα)
Οσασούνα - Εσπανιόλ 1-0 (92' Νεκουνάμ)
Νουμάνθια - Χιχόν 2-1 (43' Μπαρκέρο, 54' Γκοΐρια / 46' Μπαράλ)
Μπαρτσελόνα - Μάλαγα 6-0 (19' Τσάβι, 25' Μέσι, 32' Ανρί, 44' και 56' Ετο'ο, 51' Ντάνι Άλβες)
Μαγιόρκα - Ατλέτικο 2-0 (24' Αντουρίθ, 90' Κάστρο)

Ρεάλ - Αλμερία 3-0

Σανταντέρ - Βαλένθια 0-1

Μπαρτσελόνα - Μάλαγα 6-0