SERIE A

Νίκες για Γιουβέντους και Μίλαν

Χωρίς να εντυπωσιάσει η Γιουβέντους έκαμψε την αντίσταση της Λιβόρνο με δύο γκολ του Φερνάντο Γιορέντε. Δυσκολεύτηκε αλλά τα κατάφερε η Μίλαν, που έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Γένοβα.

Επιστροφή στις νίκες για τη Γιουβέντους στη Serie A. Η "γηραιά κυρία" χωρίς να συναντήσει δυσκολίες έκαμψε την αντίσταση της Λιβόρνο και πήρε ξανά αέρα οκτώ βαθμών από τη δεύτερη Ρόμα.

Τρία λεπτά αρκούσαν για να έρθει το τρίποντο. Με δύο ωραίες κινήσεις ο Γιορέντε πέτυχε ισάριθμα γκολ και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη χωρίς οι συμπαίκτες του να χρειαστεί να ανεβάσουν την απόδοσή τους. Οι "μπιανκονέρι" έχασαν κάποιες ακόμη ευκαιρίες, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αφού στο δεύτερο έπαιζαν στο ρελαντί.

Να σημειωθεί ότι με αυτή τη νίκη η Γιουβέντους έφτασε τις 16 συνεχόμενες εντός έδρας σε μία σεζόν. Κάτι ανάλογο έχει να γίνει από τη μεγάλη Τορίνο, η οποία το είχε πετύχει τη σεζόν 1947-48.

Ακριβώς μετά η Μίλαν καρδιοχτύπησε στη Γένοβα, αλλά κατάφερε να περάσει και να πάρει έτσι την τρίτη σερί νίκη της. Οι "ροσονέρι" ευτύχησαν να προηγηθούν νωρις με τον Τααράμπτ και να κάνουν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου το 0-2 με τον Χόντα.

Οι γηπεδούχοι ήταν συνολικά καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μείωσαν στο 73' με τον Μότα. Έχασαν ευκαιρίες τόσο πριν το γκολ όσο και μετά από αυτό, αλλά δεν μπόρεσαν να παραβιάσουν άλλη φορά την εστία του Αμπιάτι με αποτέλεσμα να γνωρίσουν τη δεύτερη σερί ήττα τους.

Οι συνθέσεις

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπονούτσι, Κάσερες, Λιχστάινερ, Ασαμόα, Πίρλο, Μαρκίζιο, Πογκμπά (84' Πογκμπά), Τέβες (65' Τζοβίνκο), Γιορέντε (77' Βούτσινιτς)

ΛΙΒΟΡΝΟ: Μπάρντι, Κόντα, Καστελίνι, Βαλεντίνι, Ντάνκαν, Μπενάσι, Σετσερίνι (59' Πιτσίνι), Μεσμπά, Μπιαγκάντι (74' Μοσκέρα), Εμεγκάρα (64' Μπελφοντίλ), Σιλιγκάρντι

ΤΖΕΝΟΑ: Περίν, Μπουρντίσο, Ντε Μάιο, Μαρκέζε, Στουράρο, Μπερτολάτσι, Αντονέλι (83' Κονατέ), Μότα, Φετφατζίδης (82' Καλαϊό), Σκούλι (69' Κεντουριόν), Τζιλαρντίνο

ΜΙΛΑΝ: Αμπιάτι, Μπονέρα, Ραμί, Μεξές, Κονστάντ, Ντε Γιονγκ, Μοντολίβο, Τααράμπτ (83' Μπίρσα), Χόντα, Κακά, Πατσίνι (74' Μπαλοτέλι)

Τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Κιέβο - Βερόνα 0-1 (65' Τόνι)

Ίντερ - Μπολόνια 2-2 (6' και 63' Ικάρντι / 35' Πατζιέντζα, 73' Παναγιώτης Κονέ)

Κυριακή

Λάτσιο - Σαμπντόρια 2-0 (42' Καντρέβα, 73' Λούλιτς)

Κάλιαρι - Ρόμα 1-3 (89' πέν. Πινίγια / 32', 56' και 73' Ντέστρο)

Αταλάντα - Σασουόλο 0-2 (33' και 71' Νικόλα Σανσόνε)

Κατάνια - Τορίνο 1-2 (2' Μπερχέσιο / 79' Φάρνερουντ, 83' Ιμόμπιλε)

Φιορεντίνα - Ουντινέζε 2-1 (25' Κουαντράδο, 72' πέν. Γκονσάλο Ροντρίγκες / 82' Μπρούνο Φερνάντες)

Πάρμα - Νάπολι 1-0 (55' Παρόλο)