ΙΣΠΑΝΙΑ

Copa del Rey: Ο Δουβίκας έδωσε με δύο γκολ την πρόκριση στη Θέλτα, εύκολα η Χιρόνα στα προημιτελικά

Ο Τάσος Δουβίκας πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του το γκολ που πέτυχε στο Αμορεμπιέτα - Θέλτα PRINT SCREEN

Ο Τάσος Δουβίκας πέτυχε δύο γκολ για τη Θέλτα που πήρε τη νίκη - πρόκριση επί της Βαλένθια στα προημιτελικά του Copa del Rey. Εύκολη πρόκριση και για τη Χιρόνα κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο.

Η δράση στο Κύπελλο Ισπανίας συνεχίστηκε και είχε μάλιστα έντονο ελληνικό χρώμα χάρη στον Τάσο Δουβίκα. Ο Έλληνας φορ πέτυχε δύο γκολ για τη Θέλτα, η οποία νίκησε τη Βαλένθια στο Μεστάγια με 3-1. Ο Ντε λα Τόρε άνοιξε το σκορ στο 13' και ο Δουβίκας πέτυχε γκολ πέντε λεπτά μετά.

Ο Πεπέλου μείωσε σε 2-1 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι και ο Δουβίκας διαμόρφωσε το τελικό σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 80ο λεπτό.

Η Χιρόνα πέτυχε εύκολη πρόκριση, επικρατώντας 3-1 της Ράγιο. Ο Στουάνι πέτυχε δύο γκολ στο 15' και το 19' και ο Μπλιντ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 26'. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 36ο λεπτό με τον Ντέκα.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Χετάφε (1) - Σεβίλλη (1) 1-3 (23' Μάτα / 8' Ράμος, 48', 55' Ρομέρο)
  • Αθλέτικ (1) - Αλαβές (1) 2-0 (28', 60' Βιγιαλίμπρε)
  • Τενερίφη (2) - Μαγιόρκα (1) 0-1 (120' Λάριν)
  • Βαλένθια (1) - Θέλτα (1) 1-3 (29' πεν. Πεπέλου - 13' Ντε λα Τόρε, 18', 80' πεν. Δουβίκας)
  • Οσασούνα (1) - Ρεάλ Σοσιεδάδ (1) 0-2 (57' πεν. - 90+8' Μερίνο)
  • Χιρόνα (1) - Ράγιο 3-1 (15', 19' πεν. Στουάνι, 26' Μπλιντ - 36' Ντέκα)
  • 18/01 20:30 Ουνιονίστας (3) - Μπαρτσελόνα (1)
  • 18/01 22:30 Ατλέτικο (1) - Ρεάλ (1)