BUNDESLIGA

Χόφενχαϊμ - Λειψία 1-1: Οι γηπεδούχοι έσωσαν τον βαθμό στις καθυστερήσεις και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι του ευρωπαϊκού εισιτηρίου

Leipzig's Benjamin Sesko celebrates after scoring his side's first goal during the group G Champions League soccer match between RB Leipzig and Young Boys Bern at the Red Bull arena stadium in Leipzig, Germany, Wednesday, Dec. 13, 2023. (AP Photo/Matthias Schrader)
Ο Μπέντζαμιν Σέσκο πανηγυρίζει γκολ της Λειψίας @2024 AP IMAGES/MATTHIAS SCHRADER

Το γκολ του Αντρέι Κράμαριτς στο 90' μπορεί να αποδειχθεί χρυσό για την Χόφενχαϊμ στο τέλος της Bundesliga, καθώς "ακύρωσε" το τέρμα του Μπέντζαμιν Σέσκο και κράτησε την ομάδα του ζωντανή στο κυνήγι των θέσεων που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι το οποίο είχε 28 σουτ, τα 12 εκ των οποίων στο τέρμα, Χόφενχαϊμ και Λειψία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον συνήθη ύποπτο το τελευταίο διάστημα, Μπέντζαμιν Σέσκο, με τον Σλοβένο να κινείται στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων και να πετυχαίνει με καρφωτή κεφαλιά το 12ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Ωστόσο, ο Αντρέι Κράμαριτς δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Κροάτης βρήκε δίχτυα στο 90' λεπτό για να δώσει στη Χόφενχαϊμ τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, ο οποίος τους διατηρεί με 40 πόντους στις θέσεις που δίνουν ευρωπαϊκό εισιτήριο τη νέα αγωνιστική περίοδο (2024/25).