CHAMPIONS LEAGUE

Champions League: Πρώτο βήμα πρόκρισης για Σλόβαν Μπρατισλάβας και Κοπεγχάγη

Ο Αλεκσάνταρ Κάβριτς πανηγυρίζει γκολ με τη φανέλα της Σλόβαν Μπρατισλάβας απέναντι στην Ζάλγκιρις Βίλνιους | 3 Νοεμβρίου 2022 @2022 MINDAUGAS KULBIS/AP IMAGES

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας και η Κοπεγχάγη πανηγύρισαν εκτός έδρας νίκες επί των Ζρίνσκι και Μπρέινταμπλικ αντίστοιχα και έκαναν το πρώτο βήμα για να βρεθούν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Το πρώτο βήμα για να βρεθούν στον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League έκαναν το βράδυ της Τρίτης (25/7) η Σλόβαν και η Κοπεγχάγη. Η ομάδα της Σλοβακίας έφυγε με τη νίκη με 1-0 από το Μόσταρ απέναντι στην Ζρίνσκι και έχει τον πρώτο λόγο για να συνεχίσει στον τρίτο προκριματικό ενόψει της ρεβάνς στην Μπρατισλάβα, ενώ οι Δανοί έβαλαν ακόμα πιο ισχυρά θεμέλια πρόκρισης αφού επιβλήθηκαν με 2-0 της Μπρέινταμπλικ στην Ισλανδία με δύο γκολ στα πρώτα 32 λεπτά.

Λίγες ώρες νωρίτερα, η πρώτη κόντρα της Ζάλγκιρις Βίλνιους με την Γαλατάσαραϊ, επίσης για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League είχε τέσερα γκολ, ανατροπή και δυνατές συγκινήσεις, όμως δεν ανέδειξε νικητή και το φινάλε βρήκε τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού για οριστικό ξεκαθάρισμα λογαριασμών την ερχόμενη εβδομάδα στην Τουρκία.

Και αυτό γιατί αναδείχτηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2, με την Ζάλγκιρις να προηγείται με την έναρξη του δευτέρου μέρους, την Γαλατάσαραϊ να κάνει μεγάλη ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά (75' 78') και τους γηπεδούχους να σώζουν την παρτίδα στο φινάλε με γκολ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Τα αποτελέσματα του 2ου προκριματικου του Champions League:

• Ελσίνκι - Μόλντε 1-0 (25' Κέσκινεν)
  • Ζάλγκιρις Βίλνιους - Γαλατάσαραϊ 2-2 (48' Ογεγούσι, 90+2' Καζλάουσκας / 75' Μπαρντασκί, 78' Ντερβίσογλου)
  • Ντίναμο Ζάγκρεμπ - Αστάνα 4-0 (36' Πέτκοβιτς, 41' 43' 56' Ιβάνουσετς)
  • Ντνίπρο - Παναθηναϊκός 1-3 (90' Καπλιένκο / 10' Σπόραρ, 74' Τζούριτσιτς, 84' πεν. Ιωαννίδης)
  • Σερβέτ - Γκενκ 1-1 (77'΄Ρούιλερ / 21' Αροκοντάρε)
  • Ζρίνσκι Μόσταρ - Σλόβαν Μπρατισλάβας 0-1 (53' Σαράνι)
  • Μπρέινταμπλικ - Κοπεγχάγη 0-2 (1' Λάρσον, 32' Φαλκ)
  • 26/07 20:00 Άρης Λεμεσού - ΜΠΑΤΕ Μπορίσοβ
  • 26/07 20:00 Σέριφ Τίρασπορ - Μακάμπι Χάιφα
  • 26/07 21:15 Ράκοβ- Καραμπάγκ
  • 26/07 21:45 Κλάκσβικ - Χάκεν
  • 26/07 21:45 Λουντογκόρετς - Ολίμπια Λουμπλιάνας