ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Bundesliga: Τεσσάρα η Μπάγερν με Λεβαντόβσκι, όρθια με Χάαλαντ η Ντόρτμουντ

Ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μπάγερν κόντρα στην Στουτγκάρδη @ 2021 MATTHIAS BALK/ASSOCIATED PRESS

Με τον Λεβαντόβσκι να πετυχαίνει χατ-τρικ σε ένα ημίχρονο και να φτάνει τα 34 γκολ στη Bundesliga η Μπάγερν διέλυσε με 4-0 την Στουτγκάρδη και άφησε 4 πόντους πίσω την Λειψία. Βαθμός στο 90' για την Ντόρτμουντ (2-2) κόντρα στην Κολωνία (VIDEOS).

Μπάγερν και Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι δεν αφήνουν το πόδι από το γκάζι. Αν και βρέθηκε να παίζει με 10 παίκτες από το 13' λόγω αποβολής του Αλφόνσο Ντέιβις, η ομάδα του Χάνσι Φλικ όχι μόνο δεν απειλήθηκε στο ελάχιστο από την Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου (βασικός, έπαιξε μέχρι το φινάλε) αλλά και την συνέτριψε με 4-0, βάζοντας όλα τα γκολ της στο πρώτο ημίχρονο!

Μάλιστα ο Πολωνός εκτελεστής της χρειάστηκε μόλις 22 λεπτά για να πετύχει τρία γκολ, πανηγυρίζοντας δεύτερο σερί εντός έδρας χατ-τρικ (μετά από αυτό στο ντέρμπι με την Ντόρτμουντ) και φτάνοντας τα 34 στη φετινή Bundesliga, ισοφαρίζοντας ρεκόρ καριέρας σε μία σεζόν με οκτώ ματς να απομένουν!

Φυσικά, ο απώτερος στόχος του "Λέβα" είναι να γκρεμίσει το ιστορικό ρεκόρ του θρυλικού Γκερντ Μίλερ με τα 40 γκολ σε μία σεζόν, με τον ηγέτη των Βαυαρών στη γραμμή κρούσης τους να μετράει συνολικά 42 γκολ σε 36 ματς σε όλες τις διοργανώσεις!

Την ίδια ώρα, η Ντόρτμουντ προηγήθηκε μόλις στο 3' στην έδρα της Κολωνίας με τον Χάαλαντ αλλά έπεσε θύμα ανατροής και χρειάστηκε ο τρομερός Νορβηγός να σκοράρει στο 90' για να τσιμπήσει το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Σπουδαίες επιτυχίες πανηγυρίσαν Άιντραχτ (5-2 εντός την Ουνιόν) και Βόλφσμουργκ (2-1 εκτός την Βέρντερ), με τα αποτελέσματα αυτές να τις φέρνουν ένα ακόμα βήμα πιο κοντά στο μεγάλο στόχο τους, την έξοδο στο νέο Champions League.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 19 Μαρτίου

Μπίλεφελντ - Λειψία 0-1 (46' Σαμπίτσερ)

Σάββατο 20 Μαρτίου

Κολωνία - Ντόρτμουντ 2-2 (35' πεν. Ντούντα, 65' Γιάκομπς / 3' 90' Χάαλαντ)

Μπάγερν - Στουτγκάρδη 4-0 (18' 23' 39' Λεβαντόβσκι, 22' Γκνάμπρι)

Άιντραχτ - Ουνιόν 5-2 (3' 41' Σίλβα, 35' αυτ. Άντριχ, 39' Κόστιτς, 90+2' Τσάντλερ / 7' 45+2' Κρούζε)

Βέρντερ - Βόλφσμπουργκ 1-2 (45' Μέχβαλντ / 9' αυτ. Σάρτζεντ, 42' Βέγκχορστ)

Σάλκε - Γκλάντμπαχ (19:30)