BUNDESLIGA

Bundesliga: Η Ντόρτμουντ νίκησε με ανατροπή, η Στουτγκάρδη πέρασε πρώτη

Οι παίκτες της Ντόρτμουντ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Ουνιόν για την Bundesliga A 2023-2024 στο "Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ", Ντόρτμουντ | Σάββατο 7 Οκτωβρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Ντόρτμουντ υπέταξε την Ουνιόν με ανατροπή στη Βεστφαλία, όμως δεν πάτησε κορυφή, αφού εκεί βρίσκεται η Στουτγκάρδη του εκπληκτικού Σερού Γκιρασί. Η Λειψία απέτυχε σε δύο πέναλτι.

Η Ντόρτμουντ τα χρειάστηκε απέναντι στην Ουνιόν, όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 4-2, έστω και με ανατροπή, για την 7η αγωνιστική της Bundesliga.

Το γκολ του Νίκλας Φίλκρουγκ μόλις στο 7ο λεπτό έμοιαζε να δίνει σήμα για βεστφαλικό πάρτι, όμως οι Βερολινέζοι είχαν διαφορετική άποψη. Δύο αμυντικοί, πρώην αντίπαλοι στη Serie A, έγιναν σκόρερ για τους φιλοξενούμενους και έφεραν τα πάνω κάτω. Ο Ρόμπιν Γκόζενς στο 9' ισοφάρισε σε 1-1 και ο Λεονάρντο Μπονούτσι με... πέναλτι στο 31' έκανε την ανατροπή.

Η Μπορούσια δεν σταμάτησε να επιτίθεται και με την έναρξη του 2ου μέρους βρήκε δύο γκολ που επανέφεραν τους πανηγυρισμούς στην κερκίδα. Ο Νίκο Σλότερμπεκ και ο Γιούλιαν Μπραντ είχαν γράψει το 3-2 στο πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου, με τον Γιούλιαν Ρίερσον να κλειδώνει τη νίκη στο 71'.

Η Λειψία είχε τη δυνατότητα να πατήσει κορυφή, όμως έχυσε την καρδάρα με το γάλα λόγω... πέναλτι κι έμεινε στο 0-0 με την Μπόχουμ. Δύο φορές οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε έστησαν την μπάλα στα 11 μέτρα, όμως ο Μάνουελ Ρίμαν είπε "όχι". Ο Γερμανός τερματοφύλακας αρχικά απέκρουσε το αδύναμο πέναλτι του Τσάβι Σίμονς στο 27' και στο 61' έκανε το ίδιο με την προσπάθεια του Έμιλ Φόρσμπεργκ που μόλις είχε μπει αλλαγή.

Πρωτοπόρος πάντως ανέβηκε ξανά η Στουτγκάρδη του εκπληκτικού Σερού Γκιρασί, που με χατ τρικ οδήγησε τους Σουηβούς στη νίκη με 3-1 κόντρα στη Βόλφσμπουργκ. Οι "λύκοι" έκαναν το... λάθος να προηγηθούν στο 1ο μέρος με τον Γιάνικ Γκέρχαρτ, όμως οι γηπεδούχοι είχαν άγριες διαθέσεις. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και στο 67' ο επιθετικός από τη Γουινέα ισοφάρισε με πέναλτι. Ακολούθησαν γκολ στο 78' και στο 82' για να δώσει το "τρίποντο" στην ομάδα του και να φτάσει τα 13 γκολ σε μόλις επτά αγώνες.

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Γκλάντμπαχ - Μάιντς 2-2 (22' Νόιχαουζ, 88' Σκάλι / 24' Γκρούντα, 75' Μπαρκόκ)
  • Ντόρτμουντ - Ουνιόν 4-2 (7' Φίλκρουγκ, 49' Σλότερμπεκ, 54' Μπραντ, 71' Ρίερσον / 9' Γκόζενς, 31' πέν. Μπονούτσι)
  • Λειψία - Μπόχουμ 0-0
  • Άουγκσμπουργκ - Ντάρμστατ 1-2 (86' Ντεμίροβιτς / 51' Σκάρκε, 70' πέν. Κέμπε)
  • Στουτγκάρδη - Βόλφσμπουργκ 3-1 (67' πέν., 78', 82' Γκιρασί / 34' Γκέρχαρτ)
  • Βέρντερ - Χόφενχαϊμ 2-3 (17' Σμιντ, 90+1' Στάγκε / 8' Μπάιερ, 29' Πρέμελ, 90+2' Μπίλτερ)
  • 08/10 16:30 Λεβερκούζεν - Κολωνία
  • 08/10 16:30 Μπάγερν - Φράιμπουργκ
  • 08/10 18:30 Άιντραχτ - Χάιντενχαϊμ