BUNDESLIGA

Bundesliga: Χωρίς φρένα η πρωτοπόρος Λεβερκούζεν, γκέλαρε η Ντόρτμουντ, της ξέφυγε η Στουτγκάρδη

Ο Ρόμπερτ Άντριχ πανηγυρίζει μαζί με τους συμπαίκτες του στην Λεβερκούζεν γκολ κόντρα στην Στουτγκάρδη | 6 Φεβρουαρίου 2024 @2024 MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Λεβερκούζεν υπέταξε και τη Χαϊντενχάιμ εκτός έδρας και συνεχίζει στην κορυφή της Bundesliga. Η Ντόρτμουντ άφησε βαθμούς στο Βόλφσμπουργκ κι έτσι η Στουτγκάρδη ξέφυγε στην 3η θέση.

Η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε για τέταρτο σερί παιχνίδι και με το 2-1 στην έδρα της Χαϊντενχάιμ ξέφυγε με οκτώ βαθμούς από την Μπάγερν και της ρίχνει το μπαλάκι στην 22η αγωνιστική της Bundesliga.

Η αρμάδα του Τσάμπι Αλόνσο κυριάρχησε απέναντι στους "νεοφώτιστους" από τη σέντρα του αγώνα και έψαξε το γκολ χωρίς να αγχώνεται ιδιαίτερα για τα μετόπισθεν. Το γκολ του Τζέρεμι Φρίμπονγκ στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους έδιωξε το άγχος και στο 2ο μέρος, όταν οι γηπεδούχοι έψαξαν την ισοφάριση, δεν κατάφεραν πολλά πράγματα.

Το γκολ του Αμίν Αντλί στο 81' κλείδωσε τη νίκη για τους φιλοξενούμενους, έστω κι αν ο Τιμ Κλάιντινστ μείωσε πέντε λεπτά αργότερα, με συνέπεια η Λεβερκούζεν να ισοφαρίσει το γερμανικό ρεκόρ της Μπάγερν με τα 32 σερί παιχνίδια αήττητη της σεζόν 2019-2020.

Η Στουτγκάρδη αντιμετώπισε την ουραγό Ντάρμστατ εκτός έδρας κι επικράτησε με 2-1, σε ακόμα ένα παιχνίδι στη Γερμανία που διεκόπη προσωρινά λόγω αντιδράσεων των φιλάθλων στον προωθούμενο κανονισμό που επιτρέπει την είσοδο επενδυτών στη μετοχική σύνθεση των συλλόγων.

Το γκολ του Σερού Γκιρασί στο 14' έδωσε προβάδισμα στους Σουηβούς, που όμως έμειναν με παίκτη λιγότερο στο... 45+22' λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας που αντίκρισε ο Πάσκαλ Στέντσελ, έντεκα λεπτά έπειτα από την πρώτη. Οι φιλοξενούμενοι κατέγραψαν τελική προσπάθεια στο 2ο μέρος όταν ήρθε η ώρα των καθυστερήσεων και με παίκτη λιγότερο βρήκαν δεύτερο γκολ με τον Μαχμούντ Νταχούντ κι έτσι εδραιώθηκαν στην 3η θέση της βαθμολογίας, παρά τη μείωση του Άαρον Ζέιντελ.

Σε αυτό βοήθησε κι η απώλεια βαθμών της Ντόρτμουντ στο Βόλφσμπουργκ, με το 1-1 να την αφήνει έκθετη στις ορέξεις της Λειψίας. Ο Νίκλας Φίλκρουγκ στο 8' πέτυχε το έκτο τέρμα του στα τελευταία πέντε παιχνίδια της Μπορούσια, όμως οι "λύκοι" ισοφάρισαν με τον Γιάνικ Γκέρχαρτ που πέρασε ως αλλαγή στην ανάπαυλα και κράτησαν τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι.