BUNDESLIGA

Bundesliga: Ακάθεκτη η Λεβερκούζεν, ανατροπή με Κέιν η Μπάγερν πριν από το ντέρμπι τίτλου

Οι παίκτες της Λεβερκούζεν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Ντόρτμουντ για την Bundesliga 2023-2024 στην "Μπάιαρενα", Λεβερκούζεν | Κυριακή 3 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Η Λεβερκούζεν επιβλήθηκε της ουραγού Ντάρμστατ και παρέμεινε πρωτοπόρος στην Bundesliga. Η Μπάγερν έκαμψε την αντίσταση της Γκλάντμπαχ με ανατροπή και τον Χάρι Κέιν να σκοράρει ξανά.

Η Λεβερκούζεν άφησε πίσω της την απώλεια από την Γκλάντμπαχ και επιβλήθηκε με 2-0 της ουραγού Ντάρμστατ εκτός έδρας με πρωταγωνιστή τον Νέιθαν Τέλα, παραμένοντας επικεφαλής της Bundesliga έπειτα από 20 αγωνιστικές.

Η ομάδα του Τσάβι Αλόνσο έδειξε χαρακτήρα απέναντι σε μία ομάδα ου κλείστηκε στην άμυνα, ψάχνοντας τη λύση μέσω αντεπιθέσεων. Η Λεβερκούζεν είχε το πάνω χέρι και τις ευκαιρίες, αλλά κινδύνεψε κιόλας να δεχθεί γκολ, μέχρι ο Τέλα να ανοίξει το σκορ στο 33'. Ο ίδιος παίκτης στην αρχή του 2ου μέρους πέτυχε και δεύτερο γκολ, με συνέπεια να κλειδώσει τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Η Μπάγερν παραλίγο να την πατήσει όπως η Λεβερκούζεν, αλλά επιβλήθηκε 3-1 της Γκλάντμπαχ με ανατροπή και διατηρήθηκε δύο βαθμούς μακριά από την κορυφή. Οι Βαυαροί ήταν ανώτεροι, αλλά σπάταλοι και δη ο Λιρόι Σανέ. Ο Νίκο Ελβέντι τιμώρησε αυτήν την αποτυχία στο 36ο λεπτό, όμως ο Αλεκσάνταρ Πάβλοβιτς σκόραρε για δεύτερη σερί αγωνιστική κι έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο 2ο μέρος, οι παίκτες του Τόμας Τούχελ ήταν πιο αποτελεσματικοί, με τον Χάρι Κέιν να συνεχίζει να πυροβολεί και να φτάνει τα 24 γκολ στο πρωτάθλημα. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ματάις ντε Λιχτ στα τελευταία λεπτά για την Μπάγερν, που την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στο Λεβερκούζεν για το ντέρμπι τίτλου.

Η Στουτγκάρδη είχε εύκολο έργο στο Φράιμπουργκ, αφού στα πρώτα 18 λεπτά αγώνα είχε δύο γκολ κι έναν παίκτη παραπάνω από την τοπική ομάδα. Το τελικό 3-1 τη διατήρησε στην 3η θέση και σε ρόλο οδηγού στη μάχη της τετράδας, από την οποία έμειναν πίσω οι γηπεδούχοι. Ο Ντενίζ Ουντάβ και ο Κρις Φίριχ έβαλαν μπροστά στο σκορ τους Σουηβούς στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα και έπειτα από δέκα λεπτά ο Μέρλιν Ρολ αντίκρισε κόκκινη κάρτα (έπειτα από αρκετό έλεγχο από τον VAR και αλλαγή απόφασης του διαιτητή) για πάτημα σε αντίπαλο καθώς έτρεχε.

Όλα είχαν κριθεί, παρά τη μείωση του σκορ στο 11ο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου μέρους από τον Λούκας Κίμπλερ. Η Φράιμπουργκ δεν απείλησε ιδιαίτερα στο 2ο μέρος, ο Μαξιμίλιαν Μίτελστετ που κέρδισε την αποβολή του Ρολ έγραψε το 3-1 στο 74' και η Στουτγκάρδη πήρε δεύτερη σερί νίκη.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

• Χαϊντενχάιμ - Ντόρτμουντ 0-0
  • Μπάγερν - Γκλάντμπαχ 3-1 (45' Πάβλοβιτς, 70' Κέιν, 86' Ντε Λιχτ / 35' Ελβέντι)
  • Φράιμπουργκ - Στουτγκάρδη 1-3 (45+11' Κίμπλερ / 3' Ουντάβ, 7' Φίριχ, 74' Μίτελστετ)
  • Μάιντς - Βέρντερ 0-1 (2' Ντουκς)
  • Μπόχουμ - Άουγκσμπουργκ 1-1 (33' Μπροσίνσκι / 90+2' πέν. Ντεμίροβιτς)
  • Ντάρμστατ - Λεβερκούζεν 0-2 (33', 52' Τέλα)
  • Κολωνία - Άιντραχτ 2-0 (67' Αλιντού, 80' Τίλμαν)
  • 04/02 16:30 Βόλφσμπουργκ - Χοφενχάιμ
  • 04/02 18:30 Λειψία - Ουνιόν