LA LIGA

Ατλέτικο - Ζιρόνα 2-1: Ο Κορέα την έστειλε στην τετράδα

Ο Άνχελ Κορέα της Ατλέτικο πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Βαγιαδολίδ για τη La Liga 2020-2021 στο "Χοσέ Θορίγια", Βαγιαδολίδ | Σάββατο 22 Μαΐου 2021 © 2021 MANU FERNANDEZ/ASSOCIATED PRESS

Τα δύο γκολ του Άνχελ Κορέα έδωσαν στην Ατλέτικο τη νίκη 2-1 επί της Ζιρόνα στη Μαδρίτη και την έστειλαν σε θέση Champions League.

Ο Άνχελ Κορέα ήταν ο πρωταγωνιστής της νίκης της Ατλέτικο επί της Ζιρόνα με 2-1, αφού σημείωσε τα δύο γκολ των "ροχιμπλάνκος", που τους έστειλαν σε θέσεις Champions League, ύστερα από την 8η αγωνιστική της La Liga.

Ο Αργεντινός επιθετικός άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό για την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, που είχε το πάνω χέρι στο 1ο ημίχρονο και πλησίασε και και σε δεύτερο γκολ. Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Κορέα σκόραρε ξανά, όμως κάπου εκεί η Ατλέτικο επαναπαύτηκε, με τους Καταλανούς να παίρνουν κεφάλι.

Η Ζιρόνα άρχισε να χάνει ευκαιρίες και ο Ροντρίγκο Ρικέλμε μείωσε στο 68'. Ο Γιαν Όμπλακ έκανε δύο εξαιρετικά κρίσιμες επεμβάσεις και απέτρεψε την ισοφάριση, με την Ατλέτικο να αντέχει και εν τέλει να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Οσασούνα - Βαλένθια 0-2 (28' Κλάιφερτ, 54' Ντιακαμπί)
  • Αλμερία - Ράγιο Βαγεκάνο 3-1 (8' Ρομπερτόνε, 17' Μπάμπιτς, 39' Τουρέ / 81' Κατένα)
  • Ατλέτικο - Ζιρόνα 2-1 (5', 48' Κορέα / 66' Ρικέλμε)
  • 08/10 19:30 Σεβίλλη - Αθλέτικ
  • 08/10 22:00 Χετάφε - Ρεάλ
  • 09/10 15:00 Βαγιαδολίδ - Μπέτις
  • 09/10 17:15 Κάντιθ - Εσπανιόλ
  • 09/10 19:30 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Βιγιαρεάλ
  • 09/10 22:00 Μπαρτσελόνα - Θέλτα
  • 10/10 22:00 Έλτσε - Μαγιόρκα