LA LIGA

Ατλέτικο - Σεβίλλη 1-0: Ο Γιορέντε την έστειλε πάνω από την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση

Οι παίκτες της Ατλέτικο πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Λάτσιο για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Μετροπολιτάνο", Μαδρίτη | Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2023 © 2023/PABLO GARCIA/AP IMAGES

Ο Μάρκος Γιορέντε πέτυχε το μοναδικό γκολ στη νίκη της Ατλέτικο επί της Σεβίλλης σε εξ αναβολής παιχνίδι, που έστειλε τους "ροχιμπλάνκος" στην 3η θέση της La Liga, πάνω από την Μπαρτσελόνα.

Η Ατλέτικο επικράτησε της Σεβίλλης με 1-0 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής και προσπέρασε την Μπαρτσελόνα στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα της La Liga.

Οι "ροχιμπλάνκος" ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους στο 1ο ημίχρονο. Με την έναρξη του 2ου όμως, μία από τις δύο αλλαγές του Ντιέγκο Σιμεόνε στην ανάπαυλα, ο Μάρκος Γιορέντε, άνοιξε το σκορ.

Μία έτερη αλλαγή παραλίγο να χύσει την καρδάρα με το γάλα, αφού ο Τσαγκλάρ Σεγιουντζιού μπήκε στο παιχνίδι στο 66' και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα τέσσερα λεπτά αργότερα.

Οι παίκτες του Κϊκε Σάντσεθ Φλόρες δεν κατάφεραν να απειλήσουν απέναντι σε δέκα αντιπάλους και η Ατλέτικο πήρε σημαντική νίκη πριν από τη διακοπή.