LA LIGA

Ατλέτικο - Αλαβές 2-1: Πλησίασε την κορυφή σε απόσταση νίκης

Ο Μοράτα πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Ατλέτικο
Ο Μοράτα πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Ατλέτικο 2023 AP PHOTO/MANU FERNANDEZ

Η Ατλέτικο έκανε το καθήκον της απέναντι στην Αλαβές και πλησίασε την κορυφή της La Liga σε απόσταση νίκης με αγώνα λιγότερο.

Η Ατλέτικο επικράτησε με 2-1 της Αλαβές για την 11η αγωνιστική της La Liga και πλησίασε σε απόσταση τριών βαθμών την κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο.

Οι "ροχιμπλάνκος" καθάρισαν από το 1ο μέρος την υπόθεση νίκη, αφού βρήκαν γκολ με τους Ροντρίγκο Ρικέλμε και Άλβαρο Μοράτα. Η κυριαρχία τους σε αυτό το διάστημα ήταν ξεκάθαρη, με τους Βάσκους να έχουν μόλις μία τελική.

Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα άλλαξε, με την Αλαβές να βγαίνει μπροστά, αλλά να είναι πολύ άστοχη. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με το πρώτο εύστοχο σουτ τους στο 2ο μέρος, αλλά αυτό σημειώθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Άντερ Γκεβάρα. Η Ατλέτικο κράτησε το προβάδισμα κι έφτασε στην έκτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

• Ζιρόνα - Θέλτα 1-0 (90+1' Ερέρα)
  • Αλμερία - Λας Πάλμας 1-2 (73' Ραμαζάνι / 23' Ελ Χανταντί, 90+4' Καμπά)
  • Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 1-2 (6' Γκιντογάν / 68', 90+2' Μπέλιγχαμ)
  • Μαγιόρκα - Χετάφε 0-0
  • Κάντιθ - Σεβίλλη 2-2 (8' Ράμος, 28' Ματσίς / 37' Οκάμπος, 60' Ράκιτιτς)
  • Μπέτις - Οσασούνα 2-1 (45+1' Ζοζέ, 90+4' Ίσκο / 85' Ρ. Γκαρθία)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2 (31' Μουμίν, 90+1' Μπεμπέ / 41', 66' πέν. Οϊαρθάμπαλ)
  • Αθλέτικ - Βαλένθια 2-2 (32' Ντε Μάρκος, 90+7' Μπερενγκέρ / 62' Πέρεθ, 68' Ντούρο)
  • Ατλέτικο - Αλαβές 2-1 (26' Ρικέλμε, 45+1' Μοράτα / 90+6' Γκεβάρα)
  • 30/10 22:00 Γρανάδα - Βιγιαρεάλ