LA LIGA

Αθλέτικ - Βιγιαρέαλ 1-1: Ο Παρέχο προσγείωσε απότομα τους Βάσκους στη μάχη του Champions League

Ο Γέρεμι Πίνο
Ο Γέρεμι Πίνο πανηγυρίζει γκολ με τη φανέλα της Βιγιαρεάλ @ 2023 ALBERTO SAIZ / AP IMAGES

Το πέναλτι του Ντάνι Παρέχο στις καθυστερήσεις έδωσε βαθμό στη Βιγιαρεάλ των δέκα παικτών και χάλασε την προσπάθεια της Αθλέτικ για την τετράδα της La Liga, ύστερα από την κατάκτηση του Copa del Rey.

Η Αθλέτικ έμεινε στην κατάκτηση του Copa del Rey και η Βιγιαρεάλ το εκμεταλλεύτηκε και απέσπασε ισοπαλία 1-1 με πέναλτι στις καθυστερήσεις, παίζοντας με παίκτη λιγότερο για ένα ημίχρονο, στην 31η αγωνιστική της La Liga.

Οι Βάσκοι ήταν εμφανώς επηρεασμένοι από τους έξαλλους πανηγυρισμούς όλης της προηγούμενης εβδομάδας. Στο 11' το "κίτρινο υποβρύχιο" κέρδισε πέναλτι, όμως ο Ζεράρ Μορένο το έστειλε στο δοκάρι. Οι δύο ομάδες είχαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, όμως η δράση μεταφέρθηκε στο 2ο μέρος.

Στα 30'', ο Σάντι Κομεσιάνα δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να αποκτά αριθμητικό πλεονέκτημα. Το εκμεταλλεύτηκε στο 66', όταν ο Οϊάν Σανθέτ άνοιξε το σκορ, χωρίς οι γηπεδούχοι να δημιουργήσουν περαιτέρω ευκαιρίες.

Η αναμονή να τελειώσει το παιχνίδι κόστισε, με τη Βιγιαρεάλ να κερδίζει πέναλτι στο τέλος και ο Ντάνι Παρέχο να είναι πιο εύστοχος, γράφοντας το 1-0 και αφήνοντας τους Βάσκους πίσω στη μάχη της 4ης θέσης.