LA LIGA

Αθλέτικ - Θέλτα 4-3: Ματσάρα στο Μπιλμπάο, στο 90+8' ο Μπερενγκέρ έδωσε το τρίποντο στους Βάσκους

Ο Ινιάκι Γουίλιαμς πανηγυρίζει γκολ της Αθλέτικ απέναντι στην Μπαρτσελόνα στο Σαν Μαμές | 21 Ιανουαρίου 2022 @2022 ALVARO BARRIENTOS/AP IMAGES

Η Αθλέτικ με εκτέλεση πέναλτι στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων έκαμψε την αντίσταση της Θέλτα στη ματσάρα που άνοιξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής και έληξε 4-3 υπέρ των γηπεδούχων.

Σε ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι η Αθλέτικ επικράτησε με 4-3 της Θέλτα με εκτέλεση πέναλτι του Μπερενγκέρ στο 90+8' και διατηρήθηκε στις ψηλές θέσεις της La Liga.

Η ομάδα του Τάσου Δουβίκα ο οποίος πέρασε στην αναμέτρηση στο 89' είχε ισοφαρίσει με τον Λάρσεν στο 66' σε 3-3 και ο Ιάγκο Άσπας έχασε πέναλτι στο 72' για να δώσει προβάδισμα στη Θέλτα.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ στο 25' με τον Ιάγκο Άσπας να σκοράρει αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν γρήγορη με τον Σανσέτ με πλασέ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 37'. Η Θέλτα όμως κατάφερε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ στο 41' με τον Μπάμπα.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους ο Γκουρουζέλα ισοφάρισε ξανά για την Αθλέτικ μετά από ασίστ του Ινιάκι Γουίλιαμς ενώ ο ίδιος παίκτης στο 52' έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του για το 3-2.

Ο Λάρσεν μετά από ασίστ του Άσπας στο 66' έκανε το 3-3. Ο Άσπας όπως γράψαμε ήδη έχασε πέναλτι στο 72' και το ματς κρίθηκε στο 90+8' μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπερενγκέρ για το τελικό 4-3.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Αθλέτικ - Θέλτα 4-3 (37' Σάνθετ, 45+5, -52' Γκουρουθέτα, 90+8' Μπερενγκέρ / 25' Άσπας, 41' Μπαμπά, 66' Στραντ Λάρσεν)
  • 11/11 15:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Ζιρόνα
  • 11/11 17:15 Αλμερία - Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 11/11 19:30 Οσασούνα - Λας Πάλμας
  • 11/11 19:30 Γρανάδα - Χετάφε
  • 11/11 22:00 Ρεάλ - Βαλένθια
  • 12/11 15:00 Μαγιόρκα - Κάντιθ
  • 12/11 17:15 Μπαρτσελόνα - Αλαβές
  • 12/11 19:30 Σεβίλλη - Μπέτις