SERIE A

Αταλάντα - Σασουόλο 3-0: Επίδειξη δύναμης για τετράδα

Οι παίκτες της Αταλάντα πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Μίλαν για τα προημιτελικά του Coppa Italia 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Τετάρτη 19 Ιανουαρίου 2024 © 2024/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Αταλάντα επιβλήθηκε με άνεση της Σασουόλο στο Μπέργκαμο και παρέμεινε στην 4η θέση της Serie A.

Η Αταλάντα διέλυσε με 3-0 τη Σασουόλο στο Μπέργκαμο για την 25η αγωνιστική της Serie A και διατηρήθηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας, στη μάχη που δίνει για την επιστροφή της στο Champions League.

Η ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι πάτησε γκάζι από τα πρώτα λεπτά κι άρχισε να δημιουργεί πολλές ευκαιρίες. Ο Μάριο Πάσαλιτς άνοιξε το σκορ στο 22', όμως όλα θα μπορούσαν να αντιστραφούν στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, όταν κέρδισαν πέναλτι οι φιλοξενούμενοι. Δύο φορές το εκτέλεσε ο Αντρέα Πιναμόντι, ισάριθμες το απέκρουσε ο Μάρκο Καρνεζέκι, με συνέεια να δώσει ώθηση στους συμπαίκτες του για το 2ο μέρος.

Η Αταλάντα μπήκε δυνατά, έκλεισε καλύτερα τους φιλοξενούμενους και βρήκε δύο γκολ με δύο Ολλανδούς, τους Τεν Κοπμάινερς και Μίτσελ Μπάκερ, φτάνοντας στο ευρύ 3-0, το οποίο όμως αδικεί την επιθετική εικόνα των γηπεδούχων.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

• Τορίνο - Λέτσε 2-0 (50' Μπελανόβα, 81' Σαπάτα)
  • Ίντερ - Σαλερνιτάνα 4-0 (17' Τουράμ, 19' Μαρτίνες, 40' Ντάμφρις, 90' Αρναούτοβιτς)
  • Νάπολι - Τζένοα 1-1 (90' Ενγκόνγκ / 47' Φρέντρουπ)
  • Βερόνα - Γιουβέντους 2-2 (11' Φολορούνσο, 52' Νόσλιν / 28' πέν. Βλάχοβιτς, 55' Ραμπιό)
  • Αταλάντα - Σασουόλο 3-0 (22' Πάσαλιτς, 58' Κοπμάινερς, 75' Μπάκερ)
  • 18/02 13:30 Λάτσιο - Μπολόνια
  • 18/02 16:00 Ουντινέζε - Κάλιαρι
  • 18/02 16:00 Έμπολι - Φιορεντίνα
  • 18/02 19:00 Φροζινόνε - Ρόμα
  • 18/02 21:45 Μόντσα - Μίλαν