PREMIER LEAGUE

Άστον Βίλα - Τότεναμ 0-4: Πήρε το ντέρμπι της τετράδας και πλησίασε στους δύο βαθμούς

Ο Χιονγκ-Μιν Σον της Τότεναμ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας για την Premier League 2023-2024 στο "Τότεναμ Χότσπερ Στέιντιουμ", Λονδίνο | Σάββατο 2 Μαρτίου 2024 © 2024/KIN CHEUNG/AP IMAGES

Η Τότεναμ φανέρωσε σφυγμό την κατάλληλη στιγμή και με το 4-0 μέσα στο Μπέρμιγχαμ κόντρα στην Άστον Βίλα την πλησίασε στους δύο βαθμούς με αγώνα λιγότερο.

Τρία λεπτά έκριναν το ντέρμπι της τέταρτης θέσης στην Premier League, τρία λεπτά ίσως έκριναν και το τελευταίο εισιτήριο για το επόμενο Champions League που δικαιούται η Αγγλία. Η Τότεναμ επιβλήθηκε με 4-0 της Άστον Βίλα στο Μπέρμιγχαμ για την 28η αγωνιστική, την πλησίασε στους δύο βαθμούς και έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, που μπορεί να οδηγήσει στην προσπέραση.

Ο αγώνας ήταν πολύ κακός, με ένα ημίχρονο χωρίς εύστοχη τελική και χωρίς πραγματική ευκαιρία. Στο 50ό λεπτό όμως ο Τζέιμς Μάντισον έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου κσαι τρία λεπτά αργότερα ο Μπρέναν Τζόνσον αύξησε την απόσταση των δύο ομάδων.

Με την Τότεναμ να έχει την κατοχή της μπάλας, οι κίνδυνοι συρρικνώθηκαν από την όποια απάντηση της Άστον Βίλα, που όταν έχασε τον Τζον Μακγκίν στο 65' με απευθείας κόκκινη κάρτα, απώλεσε κάθε ελπίδα επιστροφής στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι κατέρρευσαν στη συνέχεια και οι Χιονγκ-Μιν Σον και Τίμο Βέρνερ στις καθυστερήσεις έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Τότεναμ.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Έβερτον 2-0 (12' πεν. Φερνάντες, 36. πεν. Ράσφορντ)
  • Μπόρνμουθ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2 (74' Ουαταρά, 90+1' Ουνάλ / 27' Χάμερ, 64' Ρόμπινσον)
  • Κρίσταλ Πάλας - Λούτον 1-1 (11' Ματετά / 90+6' Γούντροου)
  • Γουλβς - Φούλαμ 2-1 (52' Αΐτ-Νουρί, 67' Σεμέδο / 90+8' Ιγουόμπι)
  • Άρσεναλ - Μπρέντφορντ 2-1 (19' Ράις, 86' Χάβερτς / 45+4' Γουισά)
  • Άστον Βίλα - Τότεναμ 0-4 (50' Μάντισον, 53' Τζόνσον, 90+1' Σον, 90+5' Βέρνερ)
  • 10/03 16:00 Μπράιτον - Νότιγχαμ
  • 10/03 16:00 Γουέστ Χαμ - Μπέρνλι
  • 10/03 17:45 Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Σίτι
  • 10/03 22:00 Τσέλσι - Νιούκαστλ