ΑΣΙΑΤΙΚΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Ασιατικό Κύπελλο: Η Νότια Κορέα λύγισε την Αυστραλία στην παράταση, πρόκριση στους "4" με αυτογκόλ για την Ιορδανία

South Korea's Son Heung-min celebrates after scoring during the Asian Cup quarterfinal soccer match between Australia and South Korea at Al Janoub Stadium in Al Wakrah, Qatar, Friday, Feb. 2, 2024. (AP Photo/Thanassis Stavrakis)
Ο Σον πανηγυρίζει το γκολ που πέτυχε κόντρα στην Αυστραλία @ 2024 THANASSIS STAVRAKIS / AP IMAGES

Η Αυστραλία έφτασε μια ανάσα από την πρόκριση επί της Νότιας Κορέας, όμως η ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν ισοφάρισε στο 90+6' και επικράτησε στην παράταση. Η Ιορδανία νίκησε 1-0 το Τατζικιστάν χάρη σε αυτογκόλ.

Η Νότια Κορέα νίκησε 2-1 την Αυστραλία στην παράταση και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Ασιατικού Κυπέλλου. Οι Αυστραλοί προηγήθηκαν με τον Γκούντγουϊν στο 42ο λεπτό και χάρη σε αυτό το γκολ πήραν το προβάδισμα στο σκορ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλίνσμαν πήρε τα ηνία του αγώνα και πάλεψε για την ισοφάριση. Αυτή ήρθε λίγο πριν από την εκπνοή της κανονικής διάρκειας με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Χουάνγκ Χι-Τσαν.

Ο Σον έκανε την ανατροπή στο 104' και έδωσε την πρόκριση στη Νότια Κορέα στην παράταση. Στο παιχνίδι που προηγήθηκε, η Ιορδανία νίκησε 1-0 το Τατζικιστάν με το αυτογκόλ του Κανόνοφ.

Το πρόγραμμα των προημιτελικών

• Τατζικιστάν - Ιορδανία 0-1 (66' αυτ. Κανόνοφ)
  • Αυστραλία - Νότια Κορέα 1-2 (42' Γκούντγουϊν - 90+6' πεν. Χουάνγκ Χι-Τσαν, 104' Σον)
  • 03/02 13:30 Ιράν - Ιαπωνία
  • 03/02 17:30 Κατάρ - Ουζμπεκιστάν