PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Νιούκαστλ 3-0: Καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με τριάρα

Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν το τρίτο γκολ κόντρα στην Νιούκαστλ για την Premier League στις 18 Ιανουαρίου του 2021.
Οι παίκτες της Άρσεναλ πανηγυρίζουν το τρίτο γκολ κόντρα στην Νιούκαστλ Ⓒ 2021 ADAM DAVY/ASSOCIATED PRESS

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-0 της Νιούκαστλ για την 19η αγωνιστική της Premier League, με τους κανονιέρηδες να σκοράρουν όλα τους τα τέρματα στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Άρσεναλ κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Νιούκαστλ επικρατώντας με 3-0 χάρη στα γκολ των Ομπαμεγιάνγκ (50', 77') και Σάκα (60'). Με αυτόν τον τρόπο οι κανονιέρηδες παραμένουν αήττητοι στην Premier League για πέντε συνεχόμενες αγωνιστικές. Η ομάδα του Αρτέτα έφτασε τους 27 πόντους και είναι στην 10η θέση. Από την άλλη, οι καρακάξες είναι 15ες με 19 βαθμούς.

Οι κανονιέρηδες ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, όμως δεν κατάφεραν να βρουν κάποιο γκολ, καθώς δεν αξιοποίησαν το ποσοστό κατοχής τους. Μάλιστα, στο 15' ο Ομπαμεγιάνγκ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε κενή εστία στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

O 31χρονος στράικερ βρήκε δίχτυα στο 50ο λεπτό, ο οποίος σούταρε μέσα από την περιοχή, με ωραία ατομική ενέργεια.

Δέκα λεπτά αργότερα, οι κανονιέρηδες έκαναν δύο τα τέρματά τους. Στο 60' ο Τίρνεϊ γύρισε από τα αριστερά στην καρδιά της περιοχής, εκεί όπου περίμενε ο Σάκα γράφοντας το 2-0.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 77ο λεπτό από τον Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία έπειτα από ασίστ του Σέντρικ Σοάρες.

Άρσεναλ: Λένο, Σέντρικ, Χόλντινγκ, Λουίζ, Τιέρνι, Τόμας (67' Ελνένι), Τζάκα, Ομπαμεγιάνγκ (79' Γουίλιαν), Ρόουβ (82' Μαρτινέλι), Σακά, Λακαζέτ

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Κράφθ, Λασέλς, Κλαρκ, Λιούις, Αλμιρόν (87' Άντερσον), Λόνγκσταφ (78' Χέντρικ), Σέλβι, Ζοέλιντον, Κάρολ (69' Μέρφι), Γουίλσον

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 19ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 16 Ιανουαρίου

Γουλβς - Γουέστ Μπρομ 2-3 (38' Σίλβα, 43' Μπολί / 8' πεν. 56' πεν. Περέιρα, 52' Ατζάγι)

Λιντς - Μπράιτον 0-1 (17' Μοπέ)

Γουέστ Χαμ - Μπέρνλι 1-0 (9' Αντόνιο)

Φούλαμ - Τσέλσι 0-1 (78' Μάουντ)

Λέστερ - Σαουθάμπτον 2-0 (37' Μάντισον, 90+5' Μπαρνς)

Κυριακή 17 Ιανουαρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 1-3 (59' ΜακΓκόλντρικ / 5' Οριέ, 40' Κέιν, 62' Εντομπελέ)

Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 4-0 (26', 68' Στόουνς, 56' Γκιουντογκάν, 88' Στέρλινγκ)