PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Μπόρνμουθ 3-0: Με τέταρτη σερί νίκη και τριάρα, οι κανονιέρηδες παραμένουν στην κορυφή

Ο Μπουκάγιο Σάκα
Ο Μπουκάγιο Σάκα AP

Η Άρσεναλ επικράτησε 3-0 της Μπόρνμουθ για την 36η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε στην κορυφή. Σάκα (45'), Τροσάρ (70') και Ράις (90+7') οι σκόρερ των κανονιέρηδων.

Η Άρσεναλ συνεχίζει ακάθεκτη την μάχη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, με τέταρτο σερί τρίποντο. Οι κανονιέρηδες επικράτησαν 3-0 της Μπόρνμουθ για την 36η αγωνιστική της Premier League, με τους Σάκα (45'), Τροσάρ (70') και τον κορυφαίο Ράις (90+7') να πετυχαίνουν τα τρία γκολ.

Στην βαθμολογία, η Άρσεναλ βρίσκεται στην πρώτη θέση με 83 πόντους στο +4 από τη Μάντσεστερ Σίτι, η οποία βέβαια χρωστάει δύο παιχνίδια. Στην 10η θέση με 48 βαθμούς η Μπόρνμουθ.

Το ματς

Οι γηπεδούχοι ήταν σαρωτικοί από τα πρώτα λεπτά. Μάλιστα στο πρώτο 20λεπτο, είχαν ήδη 11 τελικές με 1.04xG και κατοχή που ξεπερνούσε το 81%. Ωστόσο, το πολυπόθητο γκολ για την Άρσεναλ ήρθε λίγο πριν από το ημίχρονο.

Στο 42' ο Xάβερτς πάτησε στην περιοχή, επιχείρησε να προσπεράσει τον Τράβερς, ο οποίος τον βρήκε χαμηλά στο πόδι, με τον Γερμανό να πέφτει στο έδαφος. Ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, με τον VAR να συμφωνεί μαζί του. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σάκα ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος για το 1-0.

Στο α' μέρος η Άρσεναλ δεν άφησε να πάρει την Μπόρνμουθ να πάρει ανάσα. Όμως, οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να αντιδρούν, χωρίς όμως να βρίσκουν την απάντηση. Οι κανονιέρηδες διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 70'. Μετά από κόντρα ο Ράις πάτησε στην περιοχής, ντρίμπλαρε φανταστικά βρήκε στα αριστερά τον Τροσάρ, ο οποίος σούταρε για το 2-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με τον Κρίστι. Ο διαιτητής, ωστόσο, το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ, με την απόφαση να μην αλλάζει έπειτα και από την εξέταση στο VAR.

Η Άρσεναλ επέμεινε και στο 90+7' έκανε το 3-0. Ο Ζεσούς από τα δεξιά, είδε την κίνηση του Ράις, τον τροφοδότησε και εκείνος, αφού βρήκε χώρο, εκτέλεσε με το αριστερό για να βρει δίχτυα. Ο Ράις ήταν από τους κορυφαίους του ματς και επιβράβευσε τον εαυτό του και με ένα γκολ.

• ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Μαγκαλάες, Τομιγιάσου, Ράις, Πάρτεϊ, Έντεγκααρντ, Σακά (86' Ζεσούς), Τροσάρ (81' Μαρτινέλι), Χάβερτς
  • ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Τράβερς, Σμιθ (89' Άαρονς), Τζαμπάρνι, Σένεσι (80' Ουνάλ), Κουατάρα, Κουκ, Κρίστι, Σεμένιο, Σκοτ (71' Μπίλινγκ), Κλάιφερτ (89' Φαβρ), Σολάνκε