PREMIER LEAGUE

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 3-2: Πάτησε ξανά στην κορυφή αφήνοντας 14 πόντους πίσω τους ρεντς

Ο Γκάμπριελ Μαρτινέλι πανηγυρίζει γκολ του με την Άρσεναλ κόντρα στην Λίβερπουλ | 9 Οκτωβρίου 2022 @2022 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Άρσεναλ επιβλήθηκε 3-2 της Λίβερπουλ στο "Έμιρεϊτς" σε ένα συναρπαστικό ντέρμπι που πήρε τρεις φορές προβάδισμα στο σκορ, για να επιστρέψει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με έναν πόντο περισσότερο από την Μάντσεστερ Σίτι.

Η εντυπωσιακή πορεία της Άρσεναλ από την εκκίνηση της φετινής σεζόν καλά κρατεί. Μία εβδομάδα μετά από το 3-1 επί της Τότεναμ στο κλασικό ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα υπέταξε με 3-2 την Λίβερπουλ στο "Έμιρεϊτς" και ανέβηκε και πάλι στην κορυφή της βαθμολογίας με +1 από την Μάντσεστερ Σίτι, αφήνοντας παράλληλα τους κόκκινους στο -14 που είναι τεράστια απόσταση για να καλυφθεί όσον αφορά στη μάχη της τετράδας που οδηγεί στο νέο Champions League.

Οι Λονδρέζοι ήταν καλύτεροι από την αντίπαλό τους στο μεγαλύτερο διάστημα (ειδικά στο δεύτερο μέρος) και πήραν μία δίκαιη νίκη στο πλαίσιο για της 10ης αγωνιστικής, τρίτη διαδοχική στο πρωτάθλημα μετά από τις τριάρες σε Μπρέντφορντ (3-0 εκτός) και Τότεναμ (3-1 εντός), ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ (βασικός ο Κώστας Τσιμίκας, αγωνίστηκε μέχρι το φινάλε) απέτυχε για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος μετά από τις κολλητές ισοπαλίες με Έβερτον (0-0 εκτός) και Μπράιτον (3-3) και έμεινε στην 10η θέση.

Το ματς

Ο αγώνας στο "Έμιρεϊτς" άρχισε με τους καλύτερους δυνατούς οιωνούς για την Άρσεναλ αφού με τη συμπλήρωση 58 δευτερολέπτων από την σέντρα, οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα πανηγύρισαν γκολ. O Σάκα έκανε ωραία κίνηση με τη μπάλα και τροφοδότησε τον Έντεγκααρντ, εκείνος πέρασε υπέροχη κάθετη πάσα ανάμεσα σε Αλεξάντερ-Άρνολντ και Μάτιπ και ο Μαρτινέλι νίκησε τον Άλισον με υπέροχο σουτ, για να γράψει το 1-0 με το τρίτο γκολ της καριέρας του κόντρα στην Λίβερπουλ.

Αυτό μάλιστα ήταν το πιο γρήγορο γκολ που έχει πετύχει η Άρσεναλ σε επίπεδο Premier League απέναντι στην Λίβερπουλ αλλά και το πιο γρήγορο για τους κανονιέρηδες σε εντός έδρας παιχνίδι τους στο πρωτάθλημα μετά από τον Οκτώβριο του 2011 (σκόρερ Ρόμπιν Φαν Πέρσι στα 29 δευτερόλεπτα απέναντι στην Σάντερλαντ).

Η έκρηξη του πρώτου λεπτού έδωσε ενέργεια και ώθηση στην Άρσεναλ που την κράτησε ζεστή μέχρι το 20ο λεπτό, αφού ως εκείνο το σημείο κρατούσε ακίνδυνους τους ρεντς χωρίς να πιεστεί, όμως από το 25' και μετά η Λίβερπουλ ανέβασε στροφές και το γκολ της ισοφάρισης δεν άργησε να έρθει.

Ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε στο 26' με τις γροθιές το σουτ του Νούνιες και απέτρεψε στο 30' το παραλίγο αυτογκόλ του Σαλιμπά από γύρισμα του Νούνιες, όμως στο 34' δεν είχε απάντηση. Μετά από βαθιά μπαλιά από τα δεξιά και αποτυχία του Γκάμπριελ να διώξει, ο Ντίας πήρε τη μπάλα και έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Νούνιες να κάνει την προβολή με το δεξί πόδι και να γράφει το 1-1, με το δεύτερο γκολ του στη φετινή Premier League και πρώτο μετά από την πρεμιέρα απέναντι στην Φούλαμ.

Οι Νούνιες, Τσιμίκας και Ντίας πανηγυρίζουν γκολ της Λίβερπουλ κόντρα στην Άρσεναλ | 9 Οκτωβρίου 2022 @2022 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ πήρε τα ηνία μετά το γκολ του Ουρουγουανού και ήταν εκείνη που έψαξε περισσότερο το δεύτερο γκολ όμως κόντρα στη ροή του αγώνα ήταν η Άρσεναλ εκείνη που πανηγύρισε εκ νέου, στο πέμπτο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Τότε που οι Λονδρέζοι ξεδίπλωσαν ταχύτατη κόντρα, με τον Μαρτινέλι να ταλαιπωρεί την άμυνα της Λίβερπουλ από τα αριστερά και να κάνει υπέροχο γύρισμα, για να γίνει το 2-1 με προβολή του Σακά στο δεύτερο δοκάρι.

Τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους βρήκαν τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ δυνατά και να απειλούν με τρίτο γκολ στο 50' με τον Έντεγκααρντ (μπλόκαρε ο Άλισον), ωστόσο ήταν η Λίβερπουλ εκείνη που σκόραρε παρά το γεγονός πως δεν είχε υπέρ της το μομέντουμ.

Ο Χέντερσον έδωσε ωραία στον Ζότα, εκείνος πέρασε εξαιρετική κάθετη στον Φιρμίνο (αλλαγή στο 42' αντί του τραυματία Ντίας) και εκείνος κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Άρσεναλ για να νικήσει με άψογο διαγώνιο αριστερό σουτ τον Ράμσντεϊλ (2-2).

Η συνέχεια βρήκε την Άρσεναλ να αναλαμβάνει τα ηνία, κερδίζοντας την κατοχή και κλείνοντας την Λίβερπουλ στα καρέ της για αρκετά λεπτά, όμως οι ρεντς άντεξαν -έστω και με δυσκολία- τους κραδασμούς, για να μπει το ματς στο τελευταίο 20λεπτο και να βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού.

Ο Μπουκαγιό Σακά πανηγυρίζει γκολ της Άρσεναλ κόντρα στην Λίβερπουλ για την Premier League | 9 Οκτωβρίου 2022 @2022 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Κάπου εκεί όμως η ασφυκτική πίεση των γηπεδούχων καρποφόρησε, με τον Όλιβερ να δείχνει την άσπρη βούλα σε πέσιμο του Ζεσούς στη μεγάλη περιοχή σε επαφή του με τον Τιάγκο και τον Σακά να νικάει τον Άλισον στο 76ο λεπτό για το 3-2, για να γίνει ο δεύτερος νεότερος παίκτης στην ιστορία της Άρσεναλ (πίσω από τον Νικολά Ανελκά) που φτάνει τα 20 γκολ στην Premier League.

Στη συνέχεια του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την Άρσεναλ να έχει τον έλεγχο και την Λίβερπουλ να αδυνατεί να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση, με το 3-2 να μένει μέχρι το φινάλε και να επιβεβαιώνει πως η Άρσεναλ είναι σε διαρκή ανοδική πορεία και η Λίβερπουλ σε αγωνιστική κρίση.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου, Παρτέι, Τζάκα, Σακά (90+4' Βιέιρα), Έντεγκααρντ (82' Τίερνι), Μαρτινέλι, Ζεσούς (90+1' Ενκέτια)

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ (46' Γκόμεζ), Μάτιπ (69' Κονατέ), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Χέντερσον, Τιάγκο, Ντίας (42' Φιρμίνο), Σαλάχ (69' Φαμπίνιο), Ζότα (81' Έλιοτ), Νούνιες

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

• Νιούκαστλ - Μπρέντφορντ 5-1 (21', 56' Γκιμαράες, 28' Μέρφι, 82' Αλμιρόν, 90' αυτ. Πίνοκ / 54' πέν. Τόνεϊ)
  • Μπόρμουθ - Λέστερ 2-1 (67' Μπίλινγκ, 71' Κρίστι / 10' Ντάκα)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Σαουθάμπτον 4-0 (20' Κανσέλο, 32' Φόντεν, 49' Μαχρέζ, 65' Χάλαντ)
  • Τσέλσι - Γουλβς 3-0 (45+3' Χάβερτς, 54' Πούλισικ, 90' Μπρόγια)
  • Μπράιτον - Τότεναμ 0-1 (22' Κέιν)
  • Γουέστ Χαμ - Φούλαμ 3-1 (29' πεν. Μπόουεν, 62' Σκαμάκα, 90+1' Αντόνιο / 5' Περέιρα)
  • Κρίσταλ Πάλας - Λιντς 2-1 (24' Εντουάρ, 76' Έζε / 10' Στράουκ)
  • Άρσεναλ - Λίβερπουλ 3-2 (1' Μαρτινέλι, 45+5' 76' πεν. Σακά / 34' Νούνιες, 53' Φιρμίνο)
  • 09/10 21:00 Έβερτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 10/10 22:00 Νότιγχαμ Φόρεστ - Άστον Βίλα