ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Άρης - Λεβαδειακός 1-0: Ο Μαντσίνι κλείδωσε την κίτρινη πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet

Ο Μαντσίνι πανηγυρίζει γκολ στο Άρης - Λεβαδειακός
Ο Μαντσίνι πανηγυρίζει γκολ στο Άρης - Λεβαδειακός INTIME

Ο Άρης χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαντσίνι στο 36ο λεπτό επικράτησε 1-0 του Λεβαδειακού και σε συνδυασμό με το 2-1 της ομάδας του Πάρντιου στο πρώτο ματς πήρε την πρόκριση για τους 8 του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet. Αντιμετωπίζει Ατρόμητο ή Ολυμπιακό.

Ο Άρης "κλείδωσε" το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet. Oι κίτρινοι επικράτησαν 1-0 του Λεβαδειακού και σε συνδυασμό με τη νίκης τους 2-1 στη Λιβαδειά πήραν την πρόκριση.

Ο Μαντσίνι ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα στο 35ο λεπτό και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το αποτέλεσμα. Ο Άρης θα βρει απέναντί του στους 8 τον νικητή του ζευγαριού Ατρόμητος - Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι είχαν επικρατήσει 4-1 στο πρώτο ματς.

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού ο Άρης ήταν εκείνος που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στην αρχή δυσκολευόταν να βρει ρήγμα στην άμυνα του Λεβαδειακού, όμως σταδιακά άρχισε να γίνεται απειλητικός. Στο 20' και στο 22' είχε δύο τελικές με Μαντσίνι και Καμάτσο αντίστοιχα.

Στο 35ο λεπτό ικίτρινοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Νταμπό μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Κωνσταντίδη και στο γύρισμά του κέρδισε πέναλτι για χέρι του Τζημόπουλου. Ο Μαντσίνι ανέλαβε την εκτέλεση, επέλεξε το κέντρο της εστίας και ο Άρης έκανε το 1-0.

Ο Άρης μπήκε με φόρα και στο δεύτερο μέρος. Στο 46' ο Ματέο Γκαρσία είδε τον Μάνου Γκαρθία στα αριστερά της περιοχής, αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης είχε σπουδαία ευκαιρία με το πλασέ του στα όρια της περιοχής να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Στογιάνοβιτς.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε με τον Άρη να διαχειρίζεται το προβάδισμά του. Στο 74' οι κίτρινοι είχαν νέα καλή στιγμή. Ο Καμάτσο εκτέλεσε εκτός περιοχής, με την μπάλα να σταματάει ξανά στο οριζόντιο δοκάρι.

Ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσε να γίνει πιεστικός και να βάλει "φωτιά" κατά κάποιον τρόπο στο παιχνίδι. Το σκορ δεν άλλαξε έως το τελευταίο σφύριγμα και ο Άρης πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά.

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο (46' Ντουκουρέ), Πίρσμαν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Νταμπό (46' Εμπακατά), Ετέμπο (86' Μαζικού), Ματέο Γκαρσία, Μάνου Γκαρθία, Μαντσίνι (70' Ιτούρμπε), Καμάτσο (78' Καμαρά).

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης (56' Βρακάς), Τσάπρας, Τζημόπουλος, Παναγιώτου, Μπάχανακ, Νίκας, Μεχία, Μουτίνιο (46' Συμελίδης), Τορό, Τσιριγώτης (46' Δούμτσιος).

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της δεύτερης αγωνιστικής της φάσης των "16":

10 Ιανουαρίου

• Athens Kallithea - Λαμία 1-2 (41' Νίλι - 34' Μανούσος, 38' Μαρτίνεθ)
  • ΠΑΟΚ - Καλαμάτα 2-0 (11', 13' Τόμας)

11 Ιανουαρίου

• Άγιος Νικόλαος - Απόλλων Παραλιμνίου 1-2 παρ.

Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής της φάσης των "16":

• Καλαμάτα - ΠΑΟΚ 0-2 (26' Ολιβέιρα, 78' Μπράντον Τόμας)
  • Απόλλων Παραλιμνίου - Άγιος Νικόλαος 2-2 (11', 62' Γκέκας/17' Μηνάς, 76' Σέχου)
  • Ολυμπιακός - Ατρόμητος 4-1 (7' Μπιέλ, 50'-65' Μαρσέλο, 64' Ελ Αραμπί/11' Κιάρτανσον)
  • Παναθηναϊκός - Βόλος 3-0 (45+3' Σπόραρ, 54' Τσέριν, 59' Βέρμπιτς)
  • Λαμία - Athens Kallithea 1-1 (88' Μπεχαράνο/80' Λουκίνας)
  • Κηφισιά - ΑΕΚ 0-2 (34' Λιβάι Γκαρσία, 45+3' Φαν Βερτ)
  • Λεβαδειακός - Άρης 1-2 (40' Τσιριγώτης / 52' Ιτούρμπε, 63' Πάλμα)
  • Πανσερραϊκός - Απόλλων Πόντου 3-0 (12' Κανίς, 51' Κατσαντώνης, 79' Σοφιανός)