ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 3-1: Με τριάρα σε απόσταση ασφαλείας

Ο Μάρκο Ρίχτερ της Άουγκσμπουργκ στην αναμέτρηση με την Λειψία για την Bundesliga.
Ο Μάρκο Ρίχτερ της Άουγκσμπουργκ στην αναμέτρηση με την Λειψία Ⓒ 2019 JENS MEYER/ASSOCIATED PRESS

Η Άουγσκμπουργκ επικράτησε 3-1 της Γκλάντμπαχ για την 25η αγωνιστική της Bundesliga και πλέον βρίσκεται στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη.

Η Άουγκσμπουργκ ήταν η νικήτρια της αναμέτρησης με την Γκλάντμπαχ για την 25η αγωνιστική της Bundesliga. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-1, έφτασαν στους 29 πόντους και βρίσκονται στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη. Από την άλλη, τα πουλάρια έμειναν στην 10η θέση και απομακρύνονται από τα ευρωπαϊκά "εισιτήρια".

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Λαρς Στιντλ να αστοχεί από την άσπρη βούλα. Η Άουγκσμπουργκ πήρε το προβάδισμα στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ρούμπεν Βάργκας να σκοράρει με το κεφάλι.

Η Γκλάντμπαχ έφερε το ματς στα ίσα με τον Νόιχαους ο οποίος βρήκε δίχτυα με ωραίο στο 68ο λεπτό. Η Άουγκσμπουργκ πήρε ξανά το προβάδισμα με σουτ του Ρίχτερ στο 76ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χαν στο 89ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκιεβιτς, Γκάμνι, Ουντούοκαϊ, Γκουβέλεβ, Φράμπεργκερ, Κεντίρα, Στρομπλ (67' Όξφορντ), Ρίχτερ (90+2' Γκρέγκοριτς), Μπένες (52' Βάργκας), Καλιγκιούρι (67' Γκρουέζο), Χαν (90+3' Μπαζέ)

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ: Ζόμερ, Λάιντερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Βεντ (78' Χέρμαν), Χόφμαν, Νόιχαους, Λαζάρο, Στιντλ, Τουράμ (78' Εμπολό), Πλεά

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 12 Μαρτίου

Άουγκσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 3-1 (52' Βάργκας, 76' Ρίχτερ, 89' Χαν / 68' Νόιχαους)