ΤΟΥΡΚΙΑ

Ανκαραγκούτζου - Φενέρμπαχτσε 3-0: Η γκολάρα του Χατζηγιοβάνη την έστειλε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας

X

Η Ανκαραγκούτζου έκανε την έκπληξη κι απέκλεισε τη Φενέρμπαχτσε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας, με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη να σημειώνει ένα φανταστικό τέρμα.

Η Ανκαραγκουτζού των Ελλήνων έκανε το θαύμα της και υπέταξε με 3-0 τη Φενέρμπαχτσε στην Άγκυρα για τα προημιτελικά του Türkiye Kupası.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τάσος Χατζηγιοβάνης, ο οποίος στο 33ο λεπτό σημείωσε το δεύτερο γκολ της ομάδας του έπειτα από κούρσα 70 μέτρων.

Ο Ολίμπιου Μορουτσάν είχε ανοίξει το σκορ στο 10' και στο 86' ο Γκάρι Ροντρίγκες (από ασίστ του Φεντερίκο Μακέντα), που τέσσερα λεπτά αργότερα είχε αντικαταστήσει τον Χατζηγιοβάνη, έγραψε το τελικό 3-0.

Η Φενέρμπαχτσε παρατάχθηκε με βασικούς παίκτες όπως ο Λεονάρντο Μπονούτσι, ο Ράντε Κρούνιτς, ο Ντούσαν Τάντιτς, ο Τσενγκίζ Ουντέρ, ο Μισί Μπατσουαγί, ο Σεμπάστιαν Σιμάνσκι και ο Μίχα Ζάιτς, όμως σε κανένα σημείο δεν κατάφεραν να αντισταθούν στους γηπεδούχους, που είχαν κι ένα γκολ που δεν μέτρησε μέσω VAR.

Ο Στέλιος Κίτσιου ήταν ο έτερος Έλληνας των θριαμβευτών, παίζοντας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Η Ανκαραγκούτζου πέταξε εκτός τουρνουά ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση και στα ημιτελικά αντιμετωπίζει σε διπλούς αγώνες τη νικήτρια του Μπεσίκτας - Κόνιασπορ, ψάχνοντας την πρώτη πρόκριση σε τελικό από το 1990-1991.