PREMIER LEAGUE

Ανατροπή τίτλου η Man Utd

ρονάλντο

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε με 3-2 την Άστον Βίλα χάρη τέρμα του Μακέντα στο 93' και παρέμεινε στην κορυφή της Πρέμιερ Λιγκ (videos)

Οι "μπέμπηδες" προηγήθηκαν με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 14', αλλά βρέθηκαν να χάνουν λίγο πριν την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, καθώς ο Κάριου ισοφάρισε στο 30' και στο 58' ο Αγκμπονλαχόρ έκανε το 2-1 για τους "χωριάτες".
Ο Ρονάλντο με ένα ακόμη τέρμα έφερε το ματς εκ νέου στα ίσα στο 80' και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο νεαρός Ιταλός, Μακέντα, με εξαιρετικό σουτ μέσα από την περιοχή, λύτρωσε τους "μπέμπηδες", ολοκληρώνοντας μία σπουδαία ανατροπή που τους διατηρεί στην πρώτη θέση, πάνω από την Λιβέρπουλ.

ΜΑΝ. Γ.: Φαν Ντερ Σαρ, Γκάρι Νέβιλ, Ο΄Σέι, Έβανς, Εβρά, Νάνι (61' Μασέδα), Κάρικ, Φλέτσερ, Ρονάλντο, Γκιγκς, Τέβες (87' Γουέλμπεκ).
ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: Φρίντελ, Λουκ Γιανγκ, Κουελαρ, Ντέιβις, Σόρεϊ, Μίλνερ (76' Ρέο-Κόκερ), Πετρόφ, Μπάρι, Άσλεϊ Γιανγκ, Κάριου, Αγκμπονλαχόρ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Μπλάκμπερν - Τότεναμ 2-1 (82' ΜακΚάρθι, 89' Όοϊερ / 30' Ρόμπι Κιν)
Άρσεναλ - Μάντσεστερ Σίτι 2-0 (8' και 49' Αντεμπαγιόρ)
Μπόλτον - Μίντλεσμπρο 4-1 (8' Ντέιβις, 44' Κάχιλ, 78' Τέιλορ, 84' Γκάρντερ / 38' Ο'Νιλ)
Χαλ - Πόρτσμουθ 0-0
Νιούκαστλ - Τσέλσι 2-0 (56' Λάμπαρντ, 65' Μαλουντά)
Γουέστ Μπρομ - Στόουκ 0-2 (2' Φούλερ, 49' Μπίτι)
Γουέστ Χαμ - Σάντερλαντ 2-0 (42' Στάνισλας, 53' Τόμκινς)
Φούλαμ - Λίβερπουλ 0-1 (92' Μπεναγιούν)

Κυριακή
Έβερτον - Γουΐγκαν 4-0 (26' και 51' Τζο, 47' Φελαϊνί, 61' Οσμάν)
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 3-2 (14' και 80' Ρονάλντο, 93' Μακέντα / 30' Κάριου, 58' Αγκμπονλαχόρ)

Μάντσεστερ Γ. - Άστον Βίλα 3-2

Έβερτον - Γουΐγκαν 4-0