Ανακοινώθηκε ο Όμπλακ
Στην Ατλέτικο Μαδρίτης κι επίσημα θα αγωνίζεται από τη νέα σεζόν ο Γιαν Όμπλακ, ο οποίος υπέγραψε εξαετές συμβόλαιο συνεργασίας.
Την πέμπτη της μεταγραφή ολοκλήρωσε η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία έκανε δικό της τον Γιαν Όμπλακ, στο πρόσωπο του οποίου βρήκε τον αντικαταστάτη του Τιμπό Κουρτουά. Ο Σλοβένος εντυπωσίασε με τις φετινές του εμφανίσεις και έτσι οι "ροχιμπλάνκος" τον έκαναν δικό τους, όπως επιβεβαίωσαν και με την ακόλουθη ανακοίνωση:
"Η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Μπενφίκα ήρθαν σε συμφωνία για τη μεταγραφή του Γιαν Όμπλακ, ο οποίος θα περάσει από ιατρικές εξετάσεις και θα υπογράψει συμβόλαιο συνεργασίας με τον σύλλογο. Ο Σλβένος τερματοφύλακας θα δεσμευτεί για έξι χρόνια".
Για τη μεταγραφή ο Χοσέ Λουίς Πέρεθ Καμινέρο, αθλητικός διευθυντής, είπε: "Είναι ένας τερματοφύλακας με τεράστια ποιότητα και εξαιρετικό μέλλον, ο οποίος θα προσθέσει ποιότητα στην ομάδα. Είναι από τους καλύτερους τερματοφύλακες του κόσμου και είμαστε χαρούμενοι που τον έχουμε. Τα νέα είναι εξαιρετικά για τον σύλλογο".